למחזר ממברנה

17.05.2017

טכנולוגיה חדשנית שפיתחו מדעני מכון ויצמן למדע מציעה פתרון ייחודי להארכת חייהן של מערכות להפרדת חלקיקים

הינך נמצא כאן

ממברנה לטיהור מים. כדאיות כלכלית גבוהה

טכנולוגיות הפרדה בקנה-מידה ננומטרי, המבוססות על ממברנות, חשובות לצורך הטיפול במים ובשפכים, וכן עבור תהליכי ייצור של חלקיקים ומולקולות קטנות. טכנולוגיה חדשנית בתחום זה, שפיתחו פרופ' בוריס ריבצ'ינסקי וחברי קבוצתו במחלקה לכימיה אורגנית במכון ויצמן למדע, מציעה פתרון ייחודי לשם הארכת חייהן של מערכות הפרדה ולהורדת עלויות תפעולן.

טכנולוגיית ההפרדה עשויה להיות מיושמת בטיהור מים ומי-שפכים ובהפרדת חלקיקים (ביולוגיים, אורגניים ואי-אורגניים) בסדר גודל של 5-1 ננומטרים. ייחודן של מערכות ההפרדה החדשות – בראש ובראשונה – הוא בכך שאפשר למחזרן, ובכך הן חוסכות בעלויות תחזוקה. יתר על כן, המערכות מאפשרות את איחזורם של החומרים שהופרדו. כמו כן, על אף שהממברנות מורכבות ממולקולות קטנות, הן חזקות מבחינה מכאנית (Robust).

הממברנות החדשות מורכבות מחומר מבוסס מים (Aqua Material), הנוצר בתהליך של התארגנות מולקולרית עצמית. הממברנות מיוצרות בתצורות שונות ומחומרים שונים, וכוללות במקרים מסוימים שכבה נוספת של פולימרים הקיימים בשוק, כמו Nafion. שילוב תכונות ייחודיות אלה מרחיב את מנעד היישומים של הטכנולוגיה. בטכנולוגיה טמונה כדאיות כלכלית גבוהה, הנובעת הן מעלות המרכיבים הנמוכה והן מתהליך הייצור הפשוט ומביצועיו הגבוהים.

חברת "ידע", המקדמת יישומים תעשייתיים על בסיס המצאותיהם של מדעני מכון ויצמן למדע, מנהלת בימים אלה מגעים עם גורמי תעשייה במטרה להביא לשוק מוצרים מתקדמים שיתבססו על הטכנולוגיה החדשה.

לקבלת מידע נוסף, תמונות ולתיאום ראיונות:
משרד הדובר - מכון ויצמן למדע
08-9343856 news@weizmann.ac.il

שתף