שליחות קולטנית

הינך נמצא כאן

 
פרופ' עידית שחר
סרטן דם מהסוג הקרוי "לוקמיה לימפוציטית כרונית" מתאפיין בהצטברות סוג מסוים של תאי דם לבנים, הקרויים "לימפוציטים מסוג B", בדם, בלשד העצם ובבלוטות הלימפה. באופן נורמלי, משך חייהם של תאי הדם מוגבל באמצעות מנגנון פנימי, הגורם הרג עצמי. בתאים הסרטניים, מנגנון ההשמדה הזה אינו מתפקד כראוי, ולכן התאים שורדים ומצטברים. קבוצת מדענים, בראשות פרופ' עידית שחר מהמחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן למדע, גילתה מנגנון הישרדות חשוב של התאים הסרטניים האלה. באמצעות פגיעה מכוונת וממוקדת במנגנון ההישרדות הצליחו המדענים לגרום תמותה מוגברת שלהם. התגלית עשויה להוות בסיס לפיתוח דרכים מתקדמות לטיפול במחלה זו, וייתכן שגם במחלות אחרות בהן קיימת הצטברות של תאי דם לבנים מסוג B.
 
מחקרים קודמים של פרופ' שחר הראו כי קולטן מסוים, המצוי על פניהם של תאי B תקינים, ממלא תפקיד חשוב בהישרדותם של תאים אלה. לאור זאת הועלתה האפשרות, שקולטן זה מעורב גם בהישרדותם החריגה של תאים ממאירים מאותו סוג.
 
קבוצת המחקר של פרופ' שחר, בשיתוף המכון ההמטולוגי במרכז הרפואי קפלן ברחובות והמערך ההמטולוגי במרכז הרפואי תל-אביב על-שם סוראסקי, בדקה תאי דם סרטניים שנלקחו מחולים בלוקמיה לימפוציטית כרונית, וגילו כי בתאים אלו מצויות רמות גבוהות הן של הקולטן, והן של החלבון המשפעל אותו, החל משלבי המחלה המוקדמים. בהמשך התברר, כי הפעלת הקולטן מובילה לרצף אירועים תוך- תאי, אשר מגביר את יכולת ההישרדות של התאים הסרטניים. רצף אירועים זה מעלה את ביטויו של קולטן נוסף, שבאחרונה הוכיחה המעבדה שהוא אחראי למנגנון ההישרדות של התאים, אבל גם להתקשרות התאים עם הסביבה שלהם. פרופ' שחר וחברי קבוצתה פיתחו נוגדנים שנקשרים לקולטן באופן בררני, ולמעשה חוסמים אותו. טיפול זה הוביל לעלייה משמעותית בתמותת התאים הסרטניים.
 
בעקבות ממצאי המחקר, המספקים הסבר למנגנון פעולתם של הנוגדנים, חתמה חברת "מרק-סרונו" על הסכם עם חברת "ידע מחקר ופיתוח", הזרוע היישומית של מכון ויצמן למדע, שבמסגרתו קיבלה "מרק-סרונו" רישיון לפיתוח טיפולים רפואיים בסרטן, על בסיס ממצאי מחקריה של פרופ' שחר.
 
 
 
"אנו סבורים שהכמויות החריגות של הקולטן ממלאות תפקיד חשוב בהתפתחות המחלה, החל משלביה המוקדמים, וכי הן אחראיות ליכולת ההישרדות המוגברת של תאים סרטניים מסוג B", אומרת פרופ' שחר. "חסימה של הקולטן, או של שלבים אחרים במסלול ההישרדות שהוא מפעיל, עשויה לשמש בעתיד אמצעי יעיל למלחמה בסוגי סרטן נוספים, שמקורם בתאי דם מסוג B".
 
ההישג הגדול ביותר של פרופ' עידית שחר, לדעתה, הוא ששני ילדיה מרגישים נוח לפנות אליה בכל בעיה.
 
 
 

שתף