דאגה עמוקה לנוכח מגמות בשיח האקדמי העולמי

דו"ח
01.11.2023

נשיאי האוניברסיטאות בישראל שיגרו מכתב פתוח לראשי הקהילה האקדמית הבינלאומית. להלן עיקריו

שתף

עמיתים יקרים,

אנו נשיאי האוניברסיטאות ומכוני המחקר בישראל, מביעים בזאת דאגה עמוקה לנוכח השיח המתקיים באוניברסיטאות בעולם בעקבות המתקפה האלימה של חמאס על ישראל ב-7 באוקטובר, ולאור התגובות שיצאו מכמה מהאוניברסיטאות והנהגותיהן.

בשבת השחורה ב-7 באוקטובר ספגה ישראל את המתקפה החריפה ביותר בכל 75 שנותיה, כשמחבלי חמאס חדרו לישראל, רצחו יותר מ-1,400 אזרחים בהם ילדים, נשים, גברים וקשישים יהודים, מוסלמים ונוצרים כאחד; וחטפו לעזה יותר מ-240 אזרחים בכל הגילאים. עדיין לא נודע גורלם של עשרות נעדרים נוספים. לדאבוננו רבים מהתיאורים של אותו יום כפי שהם מסופרים באוניברסיטאות בעולם לא מדייקים בפרטים של אותה שבת שחורה במקרה הטוב, ובמקרים הגרועים אף מפנים את האש כלפי ישראלים ויהודים בכלל.

מצאנו עצמנו במלחמה מול שתי חזיתות: האחת מול חמאס ומעשיו הנפשעים, והשנייה בזירת דעת הקהל הבינלאומית. בזירה זו מוצגת ישראל ככוח דכאני על אף זכותה להגן על עצמה. לכן נוצרה סימטריה כוזבת בין מעשיו של ארגון טרור רצחני למעשיה של מדינה ריבונית המחויבת להגן על אזרחיה, גם במחיר פגיעה באזרחים פלסטינים. יצירת הסימטריה הכוזבת הזו חוטאת לכל ערך אינטלקטואלי ומוסרי והיא בלתי מוצדקת.

למען הסר ספק: חמאס אינו שותף לאף אחד מהערכים שמקדמים מוסדות השכלה גבוהה נאורים ומתקדמים בעולם המערבי

קמפוסים שונים בעולם נהפכו לכר פורה של שיח אנטישמי ואנטי-ישראלי, המתודלק על ידי חוסר ידיעה והבנה של הנושא, מידע שקרי ודעות קדומות. דווקא מסדרונות האוניברסיטאות בארה"ב ובאירופה, האמונות על השכלה, נאורות וקדמה, נהפכו לצירי תמיכה בטרור של חמאס ודמוניזציה של ישראל. דווקא מוסדות שאמורים לקדם שיח אינטלקטואלי מבוסס עובדות ומחקר לא נקטו את האחריות שהיה מצופה מהם לנקוט לאור השיח שהתעורר בהם.

למען הסר ספק: חמאס אינו שותף לאף אחד מהערכים שמקדמים מוסדות השכלה גבוהה נאורים ומתקדמים בעולם המערבי. חמאס הוא ארגון טרור שחרת על דגלו את השמדתה של ישראל על כלל יושביה. האידיאולוגיה של חמאס סותרת לחלוטין את כלל הערכים הליברליים היקרים ללבנו והמהווים עמוד השדרה המוסרי שלנו ושל כל אותם מוסדות ואוניברסיטאות שכעת נותנים דרור לביטויי תמיכה בחמאס. החמאס ידוע בכך שלאורך שנים הוא מנצל כל ניסיון שיקום וסיוע הומניטרי המיועד לתושבי עזה לצורך מטרותיו הצבאיות. בעוד ישראל משתמשת בכוח הזרוע על מנת להגן על אזרחיה, חמאס משתמש בתושבי עזה כמגן אנושי על כוחותיו ונשקו - הוא הרי פועל מתוך בתי ספר, בתי חולים ומסגדים.

חשוב מאוד להבחין בין השאיפות הרצחניות של ארגון הטרור חמאס לבין השאיפה הפלסטינית למדינה עצמאית. טשטוש ההבדלים בין השאיפות הללו – ואת עצם הסתירה ביניהן – מזין את קולות השנאה והבורות שנשמעים כל כך חזק בקמפוסים מסביב לעולם בימים אלה.

פרופ' אריה צבן, נשיא אוניברסיטת בר-אילן ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות

פרופ' דניאל חיימוביץ', נשיא אוניברסיטת בן גוריון בנגב

פרופ' אלון חן, נשיא מכון ויצמן למדע

פרופ' אשר כהן, נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים

פרופ' ליאו קורי, נשיא האוניברסיטה הפתוחה

פרופ' אהוד גרוסמן, נשיא אוניברסיטת אריאל בשומרון

פרופ׳ אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב

פרופ' רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה

פרופ' אורי סיון, נשיא הטכניון

שתף