חינוך מדעי טכנולוגי

תוצרת המכון
01.12.2009
אורח המדור: ד"ר שי סופר, אגף טכנולוגיות ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים
 
 
שי סופר הגיע למדרשת פיינברג במטרה לעשות תואר שלישי, אבל במחלקה להוראת המדעים מצא גם בית חם, חברים קרובים, ואפילו אמא מאמצת - פרופ' בת-שבע אלון, שהנחתה אותו בעבודת הדוקטורט. בקבוצת המחקר פגש אנשים כמוהו - שאוהבים מדע ושואפים לחלוק אותו עם הציבור הרחב.
 
"תמיד אהבתי מדע ורציתי להבין איך דברים עובדים. בנוסף - מגיל צעיר נמשכתי לחינוך". לאחר לימודי התיכון ריכז שבט צופים; במקביל ללימודי התואר הראשון בכימיה ובפיסיקה באוניברסיטה העברית לימד פיסיקה בבית ספר תיכון. כשסיים את לימודי התואר השני בכימיה פיסיקלית, ונקלט בתעשייה הטכנולוגית כעוזר סמנכ"ל לפיתוח עסקי ועוזר המדען הראשי בחברת "אל-אופ", קיבל על עצמו גם את האחריות למעורבות בקהילה ולחינוך טכנולוגי.
 
כך נוצר שיתוף הפעולה עם פרופ' אלון, שאף הוביל ללידתה של תוכנית משותפת - "פיסיקה ותעשייה", וללימודי התואר השלישי. הפרויקט הוא כיום מתוכניות הדגל של מכון דוידסון לחינוך מדעי. במסגרתו ממציאים תלמידי תיכון מוצרים אלקטרו-אופטיים, בהנחיית מהנדסי חברת "אל-אופ", מורים לפיסיקה ותלמידי מחקר ממדרשת פיינברג.
 
מאז סיום הדוקטורט שומר ד"ר סופר על קשר קרוב עם המחלקה להוראת מדעים - כמדען אורח. באחרונה התמנה למנהל אגף טכנולוגיות ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים. הוא מניח, כי לא יסתפק בהיבטים הטכנולוגיים, אלא יהיה מעורב גם בפעילות החינוכית של הרשות. "החינוך המדעי הוא חלק בלתי-נפרד מהעשייה שלי, הוא ערך מוסף שאינני מוכן לוותר עליו".
 

שתף