יישומים בדרך

חדשות מדע בשפה ידידותית
01.12.2003

שתף

 
פרופ' הדסה דגני. אבחון יעיל ומהיר
 
 
שיטה מתקדמת להבחנה בין גידולים סרטניים לגושים שפירים באמצעות תהודה מגנטית, שפיתחו פרופ' הדסה דגני וקבוצת המחקר שלה ממכון ויצמן למדע, קיבלה באחרונה "אור ירוק" ממינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). משמעות הדבר היא, ששיטת האיבחון המתקדמת, הבלתי-חודרנית, אשר עשויה לחסוך מנבדקים רבים את הסבל הכרוך בביצוע בדיקות ביופסיה חודרניות, תיושם בקרוב בשורה של מרכזים רפואיים בעולם.
 
השיטה מבוססת על הזרקת חומר ניגוד לזרם הדם של הנבדק, ומעקב אחריו באמצעות מערכת דימות בתהודה מגנטית (MRI). חומר הניגוד חודר לגידול סרטני ומתפזר בו בקצב ובאופן שונה מהדרך שבה הוא חודר ומתפזר בגידול שפיר. מערכת ה-MRI מזהה את ההבדלים האלה, וכך היא מבחינה - באופן בלתי-חודרני וללא התערבות ניתוחית - בין גידולים סרטניים לגידולים שפירים. שיטתה החדשה של פרופ' דגני כוללת שיפורים ודרכי מדידה חדשות, המתבטאים, בין היתר, בביצוע המדידה בשלוש נקודות מוגדרות בזמן, והשוואת הנתונים המתקבלים וניתוחם במערכת ייחודית. לכן קרויה השיטה בקיצור בשם 3TP. השיטה ניתנת ליישום באמצעות סורקי ה-MRI הרגילים המצויים כיום בבתי- חולים במרכזים רפואיים רבים בארץ ובעולם, וייחודה בכך שהיא מאפשרת קבלת מידע "חד" ומפורט המוביל לאיבחון מדויק מזה שמתקבל במדידות MRI רגילות.
 
בנוסף להבחנה בין גידולים סרטניים לגידולים שפירים, השיטה מספקת גם מידע על התפתחותם של כלי דם מיקרוסקופיים באיזור הגידול, דבר שעשוי לסייע בחיזוי קצב התפתחותו של הגידול. יכולת החיזוי נובעת מהעובדה שהתפתחות כלי דם היא תנאי הכרחי להתפתחותם של גידולים סרטניים: כלי הדם משמשים להובלת חמצן ומזון אל תאי הגידול. העדר דרכי התובלה האלה גורם בהכרח להאטה ואף לבלימת התפתחותו של הגידול. יכולתה של המערכת לבחון גידולים קטנים מאוד מאפשרת לה להקדים במידה ניכרת את איבחון הגידול.
 
שיטת ה-3TP של פרופ' דגני מאפשרת גם מעקב אחר גודל המרווחים הבין-תאיים, דבר שעשוי לסייע בבחינת יעילותם של טיפולים תרופתיים. כך, למשל, הפחתה בצפיפותם של כלי דם והרחבת המרווחים הבין-תאיים (שמשמעותה הפחתה בצפיפות התאים באיזור) עשויות להעיד על הצלחתו של טיפול תרופתי בבלימת התפתחותו של הגידול.
 
בשנים האחרונות נבחנה השיטה בניסויים קליניים של איבחון סרטן השד שהתנהלו במספר מרכזים רפואיים בארצות הברית, ובמסגרתם הושוו ממצאי השיטה הבלתי- חודרנית לתוצאות של בדיקות ביופסיה שבוצעו באותם נבדקים. התוצאה: בדיקות ה-3TP הצליחו לזהות כמעט 100% הסרטניים המוצקים שקוטרם היה חמישה מילימטרים או יותר. בניסויים שבהם נכללו כל הבדיקות, כולל חולות ב- DCIS, סרטן תעלות החלב בשד (סוג של סרטן מותחם שלא מתפשט ולא מייצר גושים), אחוז הדיוק היה כ-90%.
 
פרופ' דגני אומרת, שהשיטה נוחה וידידותית למשתמש בה, אפשר להפעילה בהצלחה ללא קושי מיוחד, ולקבל תשובה מיידית החוסכת מהנבדקים דאגה ומתח נפשי. היא מקווה שבעתיד אפשר יהיה להשתמש בשיטה לאיבחון מהיר ויעיל של סוגי סרטן נוספים, מעבר לסרטן השד וסרטן בלוטת הערמונית. למעשה, בקרוב עומד להתחיל מחקר שנועד לבחון את יכולתה של השיטה לאבחן שלבים מוקדמים של סרטן הריאה.
 
חברת "ידע" של מכון ויצמן למדע, העוסקת בקידום יישומים תעשייתיים המבוססים על פירות מחקריהם של מדעני המכון, העניקה לחברה האמריקאית 3TP LLC רישיון בלעדי למיסחור השיטה. 3TP LLC ביקשה וקיבלה "אור ירוק" לשימוש רפואי בשיטה ממינהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA). עכשיו נבחנות בקשות דומות של החברה להפיץ וליישם את השיטה גם בבתי-חולים בקנדה, בישראל ובאירופה.
 
 
המעוניינים ליצור קשר עם חברת 3TP LLC יכולים להתקשר לטלפון מספר: 1-631-702-2400+
או לשלוח מסר בדוא"ל: JRM3TP@hamptons.com
 

שתף