סתם בצחוק

מלה אחרונה
01.12.1997

שתף

הנה הם באים, הזוכים הבלתי מאושרים בפרס הפחות נחשק בעולם, פרס האיג-נובל. פרס זה מוענק מדי שנה למבצעי המחקרים הפחות ראויים שבוצעו באחרונה. המעניקים: חברי מערכת כתב העת הסאטירי "רשומות המדע הבלתי אפשרי" (AIR), הרואה אור בקימברידג', מסצ'וסטס, בעריכתו של מארק אברהמס. אברהמס וחבריו ממשיכים, למעשה, מסורת שהחלה בשנות השישים כאן, במכון ויצמן, הודות לשיתוף פעולה בין פרופ' צבי ליפקין מהמחלקה לפיסיקה של חלקיקים, ופרופ' אלכסנדר כהן ז"ל, שהיה, בין היתר, מנהל המכון למחקר ביולוגי בנס-ציונה.
 
והזוכים השנה הם:
 
ביולוגיה: תי יגויו מבית הספר לרפואה קנסאי שבאוסקה, יפן, ועמיתיו מבית-החולים האוניברסיטאי בציריך, שווייץ. הם דיווחו על מדידת שינויים בגלי המוח של בני אדם בעת שהם לועסים גומי לעיסה בטעמים שונים. דו"ח המחקר פורסם בכתב העת "נוירופסיכוביולוגיה".
אנטומולוגיה (חקר החרקים): מארק הוסטטלר מאוניברסיטת פלורידה, על ספרו "רסק חרקים במכוניתך", שבו מוצעת שיטה לזיהוי מיני חרקים שונים על פי שרידיהם שנותרו דבוקים לשמשות מכוניות.
 
אסטרונומיה: ריצ'ארד הוגלנד מניו-ג'רסי שזיהה מבנים מלאכותיים על הירח ועל מאדים (למשל, מבנה דמוי פני אדם על מאדים, ומבנים באורך של כעשרים קילומטרים בחלקו המרוחק של הירח). תיאורים אלה לקוחים מספר שפירסם הוגלנד באחרונה.
 
תקשורת: סנפורד וואלאס, נשיא חברת "קידום מכירות בחלל הווירטואלי", ששום דבר, אבל שום דבר, גם לא סופות ברקים, חוקי קונגרס וחרם חברתי, לא מונעים ממנה לשגר כמויות עצומות של דואר אלקטרוני חסר כל ערך, המהווה מטרד מוחלט, למיליוני בני אדם בכל העולם, בכל שעות היום והלילה, בכל ימות השבוע, ללא הפסקות בסופי שבוע ובחגים.
 
פיסיקה: ג'ון בוקריס מאוניברסיטת A&M בטקסס, על הצלחותיו המרשימות בביצוע מיזוג גרעיני קר, בהפיכת יסודות כימיים שונים לזהב ובהעלמת פסולת תוך כדי הימנעות מהטורח הכרוך בחוק שימור החומר והאנרגיה.
 
ספרות: דורון ויצטום, אליהו ריפס ויואב רוזנברג מישראל, ולמיכאל דרוסנין מארה"ב, שגילו צופן סודי נסתר בספר התנ"ך.
 
רפואה: קארל צ'ארנצקי ופרנסיס ברנן מאוניברסיטת וילקס, שגילו כי האזנה למוסיקת מעליות מעוררת יצירה של אימונוגלובולין A בגוף, דבר ש"עשוי להועיל לבלימת מחלות התקררות".
 
כלכלה: אקירו יוקויי מחברת ויץ ביפן, ואקי מאיטה מחברת בנדאי ביפן, ממציאי הטמאגוצ'י, צעצוע שהצליח להמיר מיליוני שעות עבודת אדם לשעות אבודות של טיפול סרק ב"חיות מחמד" וירטואליות.
 
שלום: הרולד הילמן מאוניברסיטת סוריי באנגליה, על מחקרו רב החסד והחמלה: "תחושות הכאב העלולות להיגרם בעת הוצאה להורג באמצעים טכניים שונים".
 
מטאורולוגיה: ברנרד וונגוט מאוניברסיטת אולבני, על מחקרו: "קצב תלישתן של נוצות תרנגולות כמדד למהירות הרוח בעת סופות טורנדו".
 
הפרס הוענק לעיני 1,200 צופים נלהבים באודיטוריום סנדרס באוניברסיטת הרווארד, קימברידג' מסצ'וסטס. בין המשתתפים הפעילים בטקס היו גם כמה זוכי פרס נובל "אמיתיים" כמו דדלי הירשבך, ויליאם ליפסקומב, ריצארד רוברטס ורוברט וילסון, שהצטרפו לזמרת הסופרן מרגוט בוטון ולזמר הבאריטון בנג'מין סירס לשירת מיני-אופרה שתיארה את המפץ הגדול.
 

שתף