סתם בצחוק

מלה אחרונה
01.06.1997

שתף

תשובה (אמיתית) שנשלחה מהמכון הסמיתסוני, לאדם שביקש לתארך באמצעות בדיקת פחמן 14- "ממצא" ש"התגלה" בחצר ביתו.
 
מאת:
האגף לפליאואנתרופולוגיה
המכון הסמיתסוני
וושינגטון
ארה"ב
 
אדוני הנכבד,
 
תודה על שפנית אלינו בבקשה שנקבע את גילו של הממצא שמתואר ברשימותיך כ"מספר D-112, שכבה 7, נמצא ליד המוט שאליו מחובר המתקן לייבוש כביסה, גולגולת אנושית".
 
הדוגמה נבדקה בזהירות ובקפדנות, ואנו מצטערים להודיעך כי איננו מסכימים לתיאוריה שלך, כי "הממצא מייצג את נוכחות האדם הקדמון במחוז צ'רלסטון לפני שני מיליון שנה". נראה כי מה שמצאת הוא הראש של בובת בארבי מהדגם הקרוי "בארבי ממאליבו". ברור שהשקעת מאמץ מחשבתי רב באנליזה של הממצא, ועם זאת, אנו מרגישים כי יש מספר עובדות פיסיקליות בממצא שהיו צריכות להביא אותך למסקנה כי מדובר בממצא רצנטי. ואלה הן:
 
א. החומר שממנו עשויה הגולגולת הוא פלסטיק יצוק. שרידי האדם הקדום הם - בדרך כלל - עצמות מאובנות.
 
ב. נפח הגולגולת הוא כתשעה סמ"ק, כלומר, הרבה פחות מסף נפח המוח של הפרוטו-הומינידים הקדומים ביותר.
 
סימני הנשיכה על הגולגולת תואמים את מבנה השיניים של כלבים, ולפיכך הגיוני להניח שאלה אכן סימני נשיכה של כלבים ולא של "הצדפות הפליוקניות טורפות האדם והרעבות" שלדעתך שוטטו באזור הביצות באותו הזמן. אין לנו ספק שההיפותיזה שלך היא אחת מההיפותזות המעניינות ביותר שהגשת למוסדנו. עם זאת, לרוע המזל, העדויות מצביעות בחוזקה כי היא אינה נכונה. מבלי להיכנס לפירוט הרשה לנו לומר כי:
 
א. הממצא ששלחת נראה כראש של בובת בארבי שננשכה על ידי כלב.
 
ב. לצדפות אין שיניים.
 
לכן, בתחושת צער כבדה עלינו להשיבך, כי לא נוכל לבחון את גיל הממצא ששלחת. זאת בשל העומס המוטל על מעבדתנו, ובשל העובדה שמדידות פחמן14- על חומר עכשווי ידועות באי-דיוקן. לפי מיטב ידיעתנו, לא יוצרו בובות בארבי לפני שנת 1956, ובמקרה זה מדידות פחמן14- עשויות להיות מאוד לא מדויקות.
 
בצער רב עלינו גם לדחות את בקשתך כי נפנה לקרן הלאומית למחקר, למחלקת הפילוגנטיקה, כדי להבטיח שהממצא שלך יקבל את השם "Australop-ithecus Spiff-arino".
 
אני, אישית, נאבקתי קשות כדי שהטקסונומיה שלך תתקבל, אך דעתי נדחתה - בעיקר מכיוון שהשם שהצעת כולל מקף בתוכו, ואין הוא נשמע כמונח לטיני. עם זאת אנו מקבלים בתודה את הממצא ששלחת כעוד אחת מתרומותיך החשובות לאוסף שלנו.
 
כדאי שתדע כי מנהל המוזיאון הקדיש מדף מיוחד במשרדו לממצאיך, וכי אנו כולנו משתוקקים לדעת מה תמצא בחפירותיך הבאות בחצר ביתך. אנחנו מעוניינים בעיקר לשמוע את השערותיך באשר לתהליכי הבירזול שהשפיעו על עצם הירך של הדינוזאור מהמין טירנוזאורוס-רקס שמצאת, אותה "עצם" העלולה להיראות - בטעות - כמפתח ברגים חלוד 9 מ"מ תוצרת חברת סירס.
 
על החתום
(...)
 
מכתב זה אותר ברשת האינטרנט בידי המזכיר האקדמי של המכון, ד"ר אריה ניסנבאום, ונדפס בעברית, לראשונה, בביולטין "ארכאולוגיה ומדעי הטבע" שבעריכתו.
 

טריוויה

מספר המדענים ששינו בשנת 1991 את שמם הפרטי מ"אדם" ל"אטום".1
אחוז תלמידי בתי-ספר יסודיים במערב אירופה הסבורים ש"כימיה היא מקצועה מגעיל".12
אחוז הכימאים באותן ארצות החשים שילדים הם "מגעילים".12

אחוז הפוליטיקאים האמריקאיים שמסכימים כי "קשרי משפחה חזקים מקשרים קוולנטים".

47
אחוז הפוליטיקאים בארצות אחרות המסכימים לקביעה זו.14
מספר ימי העבודה שיידרשו מהיום, ועד פתרון "בעיית שנת אלפיים" בתחום המחשבים, על פי תוכניות העבודה של קבוצות המחקר המתמקדות בתחום זה.1,705

שתף