קולטים ובולמים (את גורמי המחלות)

חדשות מדע בשפה ידידותית
01.09.1996

שתף

שיטת טיפול חדשה בדלקות כרוניות הנגרמות בין השאר כתוצאה ממחלות אוטו-אימוניות פותחה באחרונה על ידי פרופ' דוד ולך מהמחלקה לחקר ממברנות וביופיסיקה במכון, בשיתוף עם פרופ' ג'וזף קוסט ועם תלמיד המחקר רון אליעז מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. טיפול בשיטה החדשה הביא לריפוי דלקת פרקים שגרונית בעכברים ובימים אלה מתוכננים ניסויים לבחינת השיטה בבני אדם.
 
דלקות כרוניות נגרמות כאשר תאי המערכת החיסונית מפרישים כמויות גדולות מדי של TNF שהוא חומר הגורם למותם של תאים ברקמות השונות בגוף ולתגובה דלקתית. במקרים מסויימים גורמות הדלקות האלה לאיבוד משקל קיצוני (תופעה זו מתחוללת, לדוגמה, בחולי איידס). כדי לעכב את פעילותו של ה- TNF אפשר להשתמש בקולטנים (מסיסים) ל-TNF. קולטנים אלה נצמדים אל ה-TNF ובולמים אותו.
 
דרך פעולה זו התגלתה בשנת 1990 על ידי פרופ' דוד ולך ואנשי צוותו ממכון ויצמן למדע (על הפיתוח הזה נרשם פטנט והוא עומד כיום בבסיסם של מוצרים רפואיים המפותחים על ידי חברת אינטרפארם). הבעיה היא שהקולטנים המוזרקים מופרשים במהירות רבה יחסית מהגוף, כך שכדי לקיים טיפול יעיל יש צורך בכמויות גדולות של קולטנים, דבר שמייקר מאוד את הטיפול.
 
פרופ' ולך ועמיתיו מצאו באחרונה דרך לגרום לכך שקולטני ה-TNF יישארו ויפעלו באזורי הדלקת במשך זמן רב. החוקרים פיתחו מעטפת פולימרית מיוחדת שמכילה את קולטני ה-TNF ומשחררת אותם טיפין טיפין, כך שהם נוכחים באזורי הדלקת - ובולמים את ה-TNF - במשך זמן רב יותר. כך נעשה השימוש בקולטני ה-TNF ליעיל יותר ולכדאי יותר מבחינה כלכלית.
 
המעטפת הפולימרית שפיתחו פרופ' ולך ואנשי צוותו פותחת למעשה דרך חדשה להגברת יעילותן של תרופות רבות המבוססות על קולטנים לחומרים מסוגו של ה-TNF, הגורמים מחלות רבות ושונות.
 

שתף