"ידע" חתמה עם "אדובי מערכות" על הסכם רשיון לשימוש בשיטה לתימצות מידע חזותי

01.03.2012
 
תמונת נוף, לפני (בגדול) ואחרי (בקטן) הפעלת השיטה לתימצות מידע חזותי  תמונת נוף, לפני (בגדול) ואחרי (בקטן) הפעלת השיטה לתימצות מידע חזותי
 
חברת "ידע מחקר ופיתוח בע"מ", הזרוע המסחרית של מכון ויצמן למדע, הודיעה באחרונה על חתימת הסכם רשיון עם חברת "אדובי מערכות בע"מ" (Adobe Systems), לגבי שימוש בשיטה לתימצות מידע חזותי, המבוססת על מדד דמיון דו-כיווני שפותחה במכון ויצמן למדע.
 
שיטת הדמיון הדו-כיווני, שפיתחו פרופ' מיכל אירני ותלמידי המחקר מקבוצתה (דאז) ד"ר דניס סימקוב, ד"ר ירון כספי וד"ר אלי שכטמן, מהמחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית במכון ויצמן למדע,
היא טכניקה לתימצות מידע חזותי, תמונות וסרטי וידאו כאחד. בניגוד לשיטות אחרות, אשר "גוזרות" את התמונה או מכווצות אותה, או – במקרה של סרט וידאו – מפיקות קליפ קצר וחלקי, השיטה החדשה מייצרת תמצית ויזואלית בעלת שלמות וקוהרנטיות. זוהי למעשה גרסה מוקטנת או מקוצרת של המקור, אשר שומרת את המידע הרלבנטי ביותר. תכונת הדו-כיווניות של השיטה מבטיחה שהתמונה שנוצרת היא קוהרנטית מבחינה חזותית, כלומר, הגיונית מבחינה חזותית, ונעימה למראה לא פחות מהמקור. בניגוד לגזירה או לחיתוך, בהם עלולים לאבד מידע חשוב, או להקטנה, בה הרזולוציה הולכת לאיבוד, בשיטת התימצות הדו-כיווני נשמרים גם המידע החשוב וגם פרטי הרזולוציה, למרות שינוי הגודל.
 
השיטה מבוססת על מחיקת יתירות ומידע חזרתי מהתמונה או מסרט הווידאו. כך, לדוגמה, תמונה של רכב נוסע בכביש עירוני עדיין תכלול לאחר התימצות את הרכב במלואו, אבל תכלול רק חלק מהכביש ואחדים מהבתים. האלגוריתם שפיתחה פרופ' אירני יזהה את יתר הכביש, ואת המקטעים שמכילים בתים, כיסודות חוזרים על עצמם. תימצות של סרטי וידאו פועל באופן דומה, אלא שהתוכנה מזהה כפילויות במידע זמן-מרחב. תהליך הדרגתי של הקטנה ובקרה מבטיח שהתוצאה הסופית תהיה קוהרנטית וללא "תפרים" נראים לעין.
 
בנוסף לתימצות תמונות וסרטי וידאו, לשיטה החדשה עשויים להיות יישומים נוספים, ובהם השלמת קטעים חסרים בתמונות ובסרטי וידאו; יצירת מונטאז'ים (שילובים) ממספר תמונות שונות; סידור מחדש של מידע בתמונות ובסרטים (למשל, שינוי מקומות של אוביקטים בתמונה); גזירה אוטומטית; סינתזת תמונות (הרחבה של תמונה, במקום תימצות שלה); ו"מורפינג" (הפקת רצף וידאו באמצעות מעבר חלק בין שתי תמונות, גם אם אין קשר ביניהן).
 
 
סרטון מקור
 
סרטון מתומצת

לשיתוף:

 

 

 

 

פודקאסטים
אינסטגרם