יוסי שפרלינג 2013-1939

דו"ח
21.02.2013
פרופ' יוסי שפרלינג
 
 
פרופ' יוסי שפרלינג, מהמחלקה לכימיה אורגנית, הלך באחרונה לעולמו. פרופ' יגאל בורשטיין אומר לזכרו: "יוסי שלנו איננו. יוסי הוא בעצם של רותי, של גליה, של גיל, ושל כל בני משפחתו הקרובים.  אבל הוא גם שלנו, של כל החברים והידידים הרבים שבאו לכאן היום ללוותו בדרכו האחרונה, ושל כל מי שנבצר מהם להיות במעמד זה, אך הם נפרדים מיוסי בתדהמה, בצער ובכאב רב.
 
"פגשתי לראשונה את יוסי לפני יותר מחמישה עשורים, כשהיינו סטודנטים בשנה א' לכימיה באוניברסיטה העברית בירושלים, בגבעת רם, יחד עם רותי אלואיל, לימים רותי שפרלינג, עם עדה ליבשיץ, לימים עדה יונת, עם דוד מירלמן (צ'יקו) ואחרים. נפגשנו שוב כולנו כתלמידי מחקר במכון ויצמן למדע. יוסי המשיך בלימודי דוקטורט במחלקה לכימיה אורגנית בהדרכתו של פרופ' דב אלעד. אך כבר במסגרת זו קסמו לו מדעי החיים, ולאחר סיום הדוקטורט בכימיה נסע עם רעייתו לקיימברידג', שם ביצע מחקר בתר-דוקטוריאלי במעבדתו של בריאן הרטלי בכימיה של חלבונים.
 
"יוסי חזר למחלקה לכימיה אורגנית, וכיהן בה כחבר סגל מדעי פעיל עד יומו האחרון. הוא הקים ובנה קבוצת מחקר לתפארת, ולימד והדריך דורות רבים של תלמידים המכהנים בתפקידים בכירים באקדמיה ובתעשיה הביוטכנולוגית.
 
"יוסי היה חבר נאמן, נפש אצילה, שידע להקשיב, לנתח, ולסייע בעצה ובמלה טובה לכל אחד, כל ימיו, החל משנה א' באוניברסיטה ועד לימים האחרונים. הוא היה כתובת שיכולת לפנות אליה בכל נושא ובכל זמן, והוא האזין, ובחיוך הביישני שלו, ובהומור הנפלא שהיה מלווה לעיתים בהערות ציניות קלות, עזר למקד את הבעיה ותרם לפתרונה.
 
"כחבר סגל המחלקה תרם יוסי רבות להתנהלות טובה ורגועה של חיי המחלקה. ניסיונו הרב והיושרה שלו סייעו רבות לגשר על פני מחלוקות ולעצב את פני המחלקה לכימיה אורגנית והפקולטה לכימיה במכון.
 
"לא אמנה כאן את הישגיו המדעיים הרבים של יוסי, ואת שיתופי הפעולה המדעיים הפוריים שלו ושל רותי עם מדענים מובילים במכון, בארץ ובעולם. המחלקה לכימיה אורגנית תמצא את המועד ואת המסגרת המתאימה לקיים מפגש מדעי שיציין את מורשתו המדעית.
 
"יוסי ורותי הקימו משפחה לתפארת, תומכת ומחזקת גם בימים קשים. רותי, גליה וגיל, כולנו כואבים את כאבכם, ואבלים יחד איתכם על לכתו הפתאומי של יוסי שלכם, ושלנו".
 
יהי זכרו ברוך
 
 

שתף