משולחנו של הנשיא

משולחנו של הנשיא
01.12.2014
 
 
פרופ' דניאל זייפמןסגן הנשיא של מכון ויצמן למדע, פרופ' חיים גרטי, הלך באחרונה לעולמו. זו טרגדיה לבני משפחתו, ואובדן כבד לקהילת המכון כולה. חיים היה שותף אמיתי לדרך, ומילא תפקיד מפתח בעיצוב דמותו של המכון כפי שאנו מכירים אותו כיום. שני העמודים הבאים מוקדשים לזכרו.
 
במבט מהצד, המפגש השנתי של המועצה הבין-לאומית של המכון עשוי להיראות כמעין טקס רשמי. אבל האמת היא, שמדובר באירוע שהוא הרבה מעל ומעבר לטקס. זוהי הזדמנות חשובה לחשוף את חברי המועצה למה שקורה במכון, שהוא סביבה דינמית, אשר משתנה ומתפתחת במהירות, וללא הרף. כדאי לזכור שחברי המועצה הם אנשים בכירים מאוד, והעובדה שהם בוחרים להיות כאן איתנו, במשך ארבעה ימים רצופים, מדברת בעד עצמה. הדרך הנכונה שלנו לגמול להם על כך היא לחשוף בפניהם רעיונות מדעיים חדשים אשר עולים, יוזמות חדשות אשר מתגבשות ומתממשות, וכמובן, את השפעתם המרשימה של המדענים הצעירים שמצטרפים אלינו מדי שנה בשנה.
 
שינוי מתמיד הוא אחד הערכים שאנו מחויבים אליהם. רק כך אפשר להמשיך לפעול לאורך זמן בחזית המדע. במסגרת הדיונים של המועצה הבין-לאומית חנכנו יוזמה מרכזית שקידמנו במשך השנים האחרונות: המרכז הישראלי הלאומי לרפואה מותאמת אישית על-שם ננסי וסטיבן גרנד. כיום אין לאיש עוד ספק בכך שאנו מצויים בפתחה של מהפכה במדעי החיים, ובממשק שלה עם עולם הרפואה. לכולנו ברור שהביולוגיה של מחר תהיה שונה תכלית שינוי ממה שאנו מכירים היום. לפיכך, המרכז לרפואה מותאמת אישית נבנה כפלטפורמה גמישה מאוד, שתוכל לשמש כתשתית מדעית ברמה גבוהה לקהילת המחקר הביו-רפואי בישראל בכלל, ולמדעני מכון ויצמן למדע בפרט. אנו מקווים שהשינוי שאנו מחוללים בהקמת המרכז הזה יוביל, בהמשך, להתחוללותם של שינויים נוספים.
 
במשך תשע השנים האחרונות כיהן מנדי מורוס כיו"ר המועצה הבין-לאומית שלנו. בימים אלה מחליף אותו בתפקיד מרכזי זה עו"ד אברהם בן-נפתלי. הקשר של מנדי עם המכון נמשך שנים רבות, הרבה מעבר
לשנותיו כיו"ר המועצה הבין-לאומית. תרומתו לחוסנו של המכון היא מיוחדת במינה. די אם נציין, שהוא זה אשר יזם את הקמת הקרן הצמיתה שלנו, W-GEM, אשר איפשרה למכון לגדול בהתמדה. אנחנו חייבים לו תודה גדולה. זוהי תרומה ייחודית, שאי-אפשר לבטאה במספר אחד – אבל היא משפיעה על מספרים רבים בתקציבנו.
 
אני מברך את אברהם בן-נפתלי עם תחילת כהונתו בתפקיד זה. אברהם מביא איתו תבונה רבה, ניסיון עשיר, יֶדע עמוק, וכן היכרות רבת שנים עם המכון, ואהבה רבה אליו.
 

שתף