משולחנו של הנשיא

משולחנו של הנשיא
23.02.2017

הכוחות אשר מניעים את המדע, ומחוללים התפתחות מתמדת והרחבה מתמשכת של חזית הידע שלנו, הם רעיונות חדשים, וטכנולוגיות מתקדמות אשר מתקיימות לצידם ומאפשרות לבחון אותם. כמובן, האחריות להעלאת רעיונות חדשים מוטלת בעיקר על כתפיהם של המדענים ותלמידי המחקר, אבל בד בבד, אחד מתפקידיו המרכזיים של המכון הוא להעמיד לרשותם טכנולוגיות חדשות ומתקדמות, דוגמת מיקרוסקופיה חדשה, מערכות דימות בתהודה מגנטית, מערכות לריצוף גנים, ועוד.

אם מביאים בחשבון את מוטת הכנפיים הרחבה מאוד של תחומי המחקר המתבצע במכון, בעת ובעונה אחת, אפשר להבין שהצורך להחליט על סדרי הקדימויות לגבי רכישה והתקנה של מערכות המחקר המתקדמות האלה, שעלותן הכספית גבוהה מאוד, הוא אתגר גדול. שכן, נוסף על כך, ככל שהמערכות
הטכנולוגיות המשמשות למחקר מתקדמות יותר, כך חייבים המדענים לרכוש יֶדע ומומחיות לשם הפעלתן. במכון ויצמן למדע, רוב המומחים האלה הם מדעני סגל. ואכן, באחרונה גדל מספרם של מדעני הסגל במכון, ואפשר לצפות שמגמה זו תימשך.

לכולנו ברור וידוע, שהטכנולוגיות המתקדמות של היום יידחקו מחר לשורה השנייה ואף השלישית. כך שביום שבו אנו רוכשים מערכת מתקדמת מסוימת, אנו יודעים שיהיה עלינו לשדרגה ואולי אף להחליף אותה בעוד זמן לא רב. מדובר במירוץ בלתי-פוסק, שתכליתו היא לשמר את יכולתם של מדעני המכון לפעול בחזית המדע העולמית. זהו אחד האתגרים המרכזיים העומדים לפנינו בשנים הקרובות – לשמור, ואפילו להאיץ, את קצב ההתחדשות הטכנולוגית שלנו, כך שנוכל להעמיד לרשות מדעני המכון את כל הכלים הנחוצים כדי להגשים את רעיונותיהם.

נאמנים לתפיסה זו, אנו עוסקים עכשיו בשדרוג משמעותי של תשתיות המחקר שלנו בתחום מדעי החומרים ומדעי הננו, כימיה מתקדמת, ומיקרוסקופיה חדשה – כל זאת, לצד הרחבה רבת- היקף של מערך הניסויים הקדם-קליניים, החיוניים לכל התקדמות בתחומי הביו-רפואה, וכן לתכנון ולהמצאה של תרופות וטיפולים רפואיים חדשים, לרווחת האדם.

שתף