בסימן התחדשות מתמדת

משולחנו של הנשיא
10.09.2017

משולחנו של הנשיא - ספטמבר 2017

פרופ' דניאל זייפמן, נשיא מכון ויצמן למדע

אחד היתרונות הגדולים של עבודה במוסד מחקר מדעי הוא הצורך בהתחדשות מתמדת. אפשר לומר שמבחינתנו, השינוי וההתחדשות הם הגורמים הקבועים העיקריים. במכון ויצמן למדע, אחד ממנופי ההתחדשות הוא המאמץ הבלתי-פוסק שלנו לצרף למכון את המדענים הטובים, היצירתיים והמבריקים ביותר – ולהעמיד לרשותם את התשתית הטובה ביותר האפשרית.

השנה החולפת בולטת במיוחד בתחום זה. בתוך זמן קצר יחסית הצטרפו אלינו 16 מדענים חדשים, מה שמעמיד את מספר המדענים החדשים שהצטרפו למכון בעשור האחרון על יותר מ-100. זאת, כאשר מספר קבוצות המחקר במכון נותר כשהיה – כ-250. באותה עת גדל מספרם של מדעני הסגל שלנו מכ-150 לפני עשור ליותר מ-180 כיום. מספר תלמידי המחקר גדל גם הוא, אם כי באיטיות יחסית. כיום לומדים וחוקרים במכון מעט יותר מ-1,000 תלמידים לתארים מתקדמים. לעומת זאת, מספרם של החוקרים הבתר- דוקטוריאליים גדל משמעותית, מ-200 לפני עשור, לכ-350 כיום.

השינויים האלה התאפשרו הודות לפיתוח רחב היקף של תשתיות המחקר, שכלל רכש והפעלה של מערכות טכנולוגיות מהמתקדמות בעולם. לצד המעבר של מעבדות רבות לבניין למדעי החיים על-שם בנוזיו, שבנייתו הסתיימה באחרונה, אנו מצויים בעיצומו של שידרוג משמעותי של מתקני הליבה שלנו, ממערכות של דימות בתהודה מגנטית MRI, ועד למיקרוסקופים מתקדמים. כל אלה יאפשרו למדענים שלנו לפעול בחזית המדע העולמית.

בסקר שפירסם באחרונה כתב-העת המדעי Nature, אשר התבסס על הספרות המדעית ורישום הפטנטים, דורג מכון ויצמן למדע במקום השישי בעולם בתרומתו לחדשנות העולמית. זהו הישג מרשים במיוחד, וכולנו יכולים להיות גאים בו. לעיתים קרובות שואלים אותי מהי, לדעתי, הסיבה העיקרית להצלחתו של המכון. התשובה על כך פשוטה למדי: מאז הקמת המכון אנו דבקים באסטרטגיה שתוארה בתחילת הטור הזה - אנו מצרפים למכון את המדענים הטובים והמוכשרים ביותר, מעמידים לרשותם את האמצעים המתקדמים ביותר, ומעניקים להם חופש לנהל את מחקריהם בעקבות סקרנותם. עלינו להיות אסירי תודה לכל מי ששמר על האסטרטגיה הזאת והתמיד בה לאורך שנות קיומו הרבות של המכון. חובתנו להמשיך לעשות זאת ביתר שאת, ולהגשים את חלומו של חיים ויצמן: מדע לרווחת האדם.

שנה טובה.

שתף