350 מורים בחלל

חדשות חינוך
21.02.2018

חדשות החינוך, המכון - מגזין 90

 מורות לכימיה מרחבי הארץ בקמפוס מכון ויצמן למדע ברחובות. כימיה, חלל ונטוורקינג

מה קורה כשמפגישים 350 מורות ומורים לכימיה מכל רחבי הארץ במכון ויצמן למדע? התוצאות היו חילופי רעיונות ושיטות הוראה, התפתחות מקצועית, ואפילו השראה – כך דיווחו המורים שהשתתפו באחרונה בכנס הארצי השנתי של מורי הכימיה, שנערך בתמיכת משרד החינוך תחת הכותרת "כימיה וחלל". ברוח הכותרת הוזמנה להשתתף גם המהנדסת ענבל קרייס, מבכירי התעשייה האווירית הישראלית.

"חשוב לטעת בתלמידים את ההבנה שצריך ללמוד כימיה כדי להבין תופעות לא רק על פני כדור הארץ, אלא גם בחלל ובכל מקום", אומרת ד"ר שלי ליבנה, שישבה בראש ועדת הכנס לצד יו"ר הוועדה, שרה אקונס.

חנין בשארה, מורה בבתי ספר תיכוניים בג'לג'וליה ובטירה, מזדהה עם המסר. בשארה, בוגרת תוכנית רוטשילד-ויצמן למצוינות בהוראת המדעים, דיברה בכנס, והדגימה כיצד היא מחברת את לימודי הכימיה לחוויות היום-יום של תלמידיה.

"הכימיה היא באמת מופשטת. אם לא רואים את החיבור לחיים האמיתיים, נשארים ברמת האטומים והמולקולות", מסכימה ד"ר דבורה קצביץ, מנהלת המרכז הארצי למורי הכימיה במחלקה להוראת המדעים של מכון ויצמן למדע. אבל עוד לפני כן, האתגר הגדול הוא לעודד לתלמידים לבחור בכימיה מלכתחילה, שכן, אחרי ככלות הכל, לא מדובר במקצוע חובה – כפי שהדגישה בכנס ד"ר דורית טייטלבאום, מפקחת לימודי הכימיה במשרד החינוך.

שתף