"ביומיקס" גייסה 24 מיליון דולר

כלכלה ויישומים טכנולוגיים
22.03.2018

מדור המדף, המכון- מגזין 88

חיידקים בחלל המעי של עכברים (באדום) לצד תאי העכבר (בכחול) ונוגדנים (בירוק). צולם במיקרוסקופ פלורוסנט

"ביומיקס" (BiomX) ,חברת הסטארט- אפ הישראלית שהוקמה על בסיס מחקרים של מדעני מכון ויצמן למדע, גייסה 24 מיליון דולר בסבב גיוס ראשון. קרן ההון סיכון "אורבימד" והקרנות של חברות התרופות "ג'ונסון אנד ג'ונסון" ו"טקדה" (Takeda) הובילו את הגיוס שנערך בשותפות קרן ההון סיכון  Seventure,  הקרן הקוריאנית Mirae Asset ,קרן החדשנות SBI יפן-ישראל, ומשקיעים אירופיים נוספים. "ביומיקס "(לשעבר MBcure) הפועלת מנס ציונה, ממוקדת בפיתוח טיפולים חדשניים במחלות הנובעות מחוסר איזון של המיקרוביום – המערכת האקולוגית של החיידקים בגוף האדם.

היא נוסדה בשנת 2015 בחממת הביוטק FutuRx בתמיכת רשות החדשנות של ישראל. הכסף שגייסה "ביומיקס" נועד לקדם את צנרת הטיפולים שמפתחת החברה לעבר השלב הקליני, וכן לשם המשך פיתוח הטכנולוגיות לוויסות המיקרוביום. היכולת לווסת את המיקרוביום באמצעות הוספת חיידקים או החסרתם מבוססת על המחקר המדעי החלוצי של פרופ' רותם שורק מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית, ד"ר ערן אלינב מהמחלקה לאימונולוגיה, ופרופ' טימוטי לו מ-MIT .צנרת המוצרים של החברה כוללת כיום טיפולים באקנה, במחלות מעיים דלקתיות כמו קרוהן וקוליטיס, ובמחלת הסרטן.

גיוס הכסף הוגדר בתקשורת כ"אחד הגיוסים הגדולים של חברת ביומד בישראל, ואחד הגיוסים הגדולים בתחום המיקרוביום". מנכ"ל "ביומיקס", ג'ונתן סולומון, אמר בעקבות הגיוס: "זכינו – משקיעים אסטרטגיים יוצאי דופן תומכים בנו ובחזון שלנו. אנחנו מחויבים להשתמש ביכולות הטכנולוגיות שלנו למען פיתוח מואץ של המוצרים ומעבר לשלבים הקליניים". מנכ"ל "ידע", גיל גרנות מאיר, בירך אף הוא על ההשקעה: "זו עוד הוכחה למצוינות המדעית של מכון ויצמן למדע, וליכולות של 'ידע' לתרגם את המצוינות האקדמית הזו למוצרים פורצי דרך".

שתף