אחרי מות

דו"ח
22.03.2018

לזכרו של פרופ' מיכה הס

שתף

תגיות

 

פרופ' מיכה הס

פרופ' מיכה הס הלך באחרונה לעולמו. פרופ' יוסי ניר אומר לזכרו: "מיכה נולד ברוסיה לפני 71 שנים, ועלה לארץ עם הוריו בגיל שנתיים. הוא גדל בעיר לוד, קיבל תואר ראשון בפיסיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותארים שני ושלישי ממכון ויצמן למדע, בהנחיית פרופ' גבי גולדרינג. לאחר שביצע מחקר בתר-דוקטוריאלי  באוניברסיטת רטגרס בארצות הברית, הצטרף מיכה, כחוקר בכיר, לפקולטה לפיסיקה במכון. מיכה עבד וחקר במכון ויצמן למדע כ-40 שנה. בין היתר כיהן בתפקיד יו"ר ועדת ההוראה בפיסיקה, כראש מעבדת המאיצים, כראש היחידה לשירותים פיסיקליים, וכיו"ר ועדת השירותים והתשתיות של המכון.

מיכה היה מדען ניסיונאי בתחום פיסיקת הגרעין. במשך השנים חקר בעיקר את מבנה גרעין האטום. בעת האחרונה הרחיב את מחקריו לתחום האסטרופיסיקה הגרעינית, ובחן מבנים של גרעינים מאוד לא יציבים באמצעות אלומות רדיואקטיביות. באסטרופיסיקה, הוא ביצע שתי מדידות חשובות וקשות במיוחד, של חתכי פעולה של תהליכים חשובים לחיזוי שטף הניטרינים המגיעים מהשמש. לעבודות אלה היה הד בין-לאומי רחב. מיכה ביצע והוביל מדידות, הן במכון ויצמן למדע, והן במעבדות מובילות בעולם – ISOLDE GSI ,GANIL ועוד.

מיכה היה אדם יוצא דופן בעולמם של הפיסיקאים. לצד חוכמתו המדעית הוא בלט בעדינותו, ביחסו החם לסובבים אותו ובצניעותו. הוא היה חבר יקר בפקולטה לפיסיקה, ויחסר לנו מאוד".

פרופ' יצחק צרויה מוסיף: "מיכה בלט מאוד בהיותו אדם נעים הליכות. הוא תמיד היה רגוע והישרה על סביבותיו תחושה של ביטחון. נוח היה לשוחח איתו בכל נושא, גם בתחומים שאינם קשורים ישירות לתחומי ההתעניינות המדעיים שלו. הוא היה רחב אופקים, ותמיד הפתיע בנכונותו להקשיב ולחשוב יחד עם אנשים אחרים על שאלות שונות. הוא הינחה תלמידים רבים, שכמה מהם ממלאים כיום תפקידי מפתח במוסדות אקדמיים שונים בארץ ובעולם״.

יהי זכרו ברוך.

שתף

תגיות: