הפורצים הנוצצים מחוף הכרמל

חדשות חינוך
07.06.2018

טורניר הפיסיקה ה- 23 על-שם שלהבת פריאר

התלמידים מבית הספר "משותף חוף הכרמל". מקום ראשון בטורניר הארצי, מקום שני בטורניר הבין-לאומי

השם הוא מיכאל. מעגן מיכאל. חמישה תלמידים מבית הספר "משותף חוף הכרמל" בקיבוץ מעגן מיכאל גברו באחרונה על כ-90 נבחרות מכל רחב  הארץ וזכו במקום הראשון בטורניר הפיסיקה ה- 23 על-שם שלהבת פריאר.

התלמידים עשו זאת בעזרת "ג'יימס בונד 007 " – כספת הפועלת לפי עקרונות אלקטרו-מגנטיים ומעגלים חשמליים, והעפילו לטורניר הבין-לאומי מול נציגים של יותר מ- 17 קבוצות מ- 9 מדינות.

הטורניר הארצי והבין-לאומי נערכו במהלך חודש מארס במכון דוידסון לחינוך מדעי, זרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע.

כיאה למסורת שנמשכת ברציפות מאז שנת 1996 , חלק מהסטודנטים שמלווים את התלמידים לאורך השנה הם בעצמם בוגרי הטורניר, ולפחות אחד ממורי הפיסיקה בבתי הספר המתחרים השתתף בעבר בתחרות כשהיה תלמיד בתיכון.

התחרות, המוּכרת גם בשם "טורניר הכספות", היא שיאה של פעילות הנמשכת לאורך כל שנת הלימודים, במסגרתה בונים התלמידים המשתתפים "כספת" הנעולה באמצעות מנגנונים המבוססים על עקרונות פיסיקליים שונים. סטודנטים במכון ויצמן מנחים את התלמידים לכל אורך הדרך. באירוע הטורניר עצמו נמדדות הנבחרות על פי רמת הבנתן את חוקי הפיסיקה שבבסיס מנגנוני הנעילה, וכן לפי יכולתן לפצח את מנגנוני הנעילה של כספות מתחרות. השופטים בתחרות נמנים עם סגל המדענים במכון ויצמן ובמכון דוידסון, וכן פיסיקאים מהתעשייה.

בשלב הבין-לאומי של התחרות נפגשים עשרות תלמידי תיכון שוחרי פיסיקה מכל העולם, ומבקרים במעבדות הפקולטה לפיסיקה במכון.

הנבחרת הזוכה מבית הספר "משותף חוף הכרמל", שייצגה השנה את ישראל, הגיעה למקום השני בטורניר הבין-לאומי. למקום הראשון והשלישי הגיעו שני בתי ספר תיכוניים מסלובניה.

השנה, מלבד תערוכת הכספות המסורתית, כלל הטורניר הבין-לאומי לראשונה גם כנס מורים בינלאומי שהוקדש ללימוד פיסיקה בעזרת פרויקטים.

הכנס התקיים בשיתוף פעולה עם המחלקה להוראת המדעים. כמו כן התקיים השנה לראשונה טורניר כספות וירטואלי, שהיה פתוח לקהל הרחב של שוחרי הפיסיקה.

שתף