לזכרו של פרופ' יוסף ("ג'ו") אמרי

10.12.2018

פרופ' יוסף ("ג'ו") אמרי

פרופ' יוסף ("ג'ו") אמרי הלך באחרונה לעולמו. עמיתיו, פרופ' יובל אורג ופרופ' עדי שטרן, אומרים לזכרו: "ג'ו אמרי תרם רבות לחקר הפיסיקה בארץ ובעולם. בין תרומותיו בולטות במיוחד תגליות פורצות דרך בתחום הפיסיקה המזוסקופית. תחום מחקר זה מתמקד במערכות פיסיקליות בגודל ביניים, בין התחום המיקרוסקופי לתחום המאקרוסקופי. בעוד מערכות מיקרוסקופיות כוללות מספר קטן של אטומים ונשלטות על-ידי תורת הקוונטים, מערכות מאקרוסקופיות כוללות מספר רב של חלקיקים ונשלטות על-ידי הפיסיקה הקלאסית, למשל חוקי ניוטון. הפיסיקה המזוסקופית מחפשת תנאים שבהם תורת הקוונטים שולטת בהתנהגות של מערכות, על אף שמספר החלקיקים שבהן אינו קטן. תחום מחקר זה חשוב, הן להבנת יסודות תורת הקוונטים והן להבנת תכונותיהם הפיסיקליות של התקנים אלקטרוניים ממוזערים לגודל של ננו-מטרים בודדים, שחשיבותם הטכנולוגית גדלה משנה לשנה.

"ככל שטכנולוגיית המיזעור תתקדם, ההתקנים האלקטרוניים, אשר משמשים כרכיב הבסיסי בכל מחשב עתידי, היו כולם מזוסקופיים. תופעות קוונטיות שמתחוללות בהם יהפכו למשמעותיות יותר ויותר, וההבנות שמקורן בעבודותיו של פרופ' אמרי יהפכו חלק בלתי-נפרד מהטכנולוגיה. ג'ו אמרי תרם רבות לקידום מדעי הפיסיקה בישראל, הן כמי שהכשיר דורות של מדענים, והן בפיתוח המחקר הניסויי בארץ, וזאת על אף שהוא עצמו היה תיאורטיקאי.

"רבים מחברי הקהילה הישראלית של הפיסיקה של החומר המעובה הושפעו עמוקות מהלהט בו ניגש ג'ו לשאלות המדעיות בהן עסק, מהחיפוש הלא- מתפשר שלו אחרי תמונה פשוטה ובהירה של הפיסיקה, ומההומור שהיה אצלו, תמיד, חלק בלתי-נפרד מהמחקר.

ג'ו השאיר אחריו את רעייתו צילה, שתי בנות, דפנה ועפרה, וארבעה נכדים. הוא יחסר מאוד, לנו ולשאר עמיתיו".

יהי זכרו ברוך.

תגיות:

לשיתוף:

 

 

 

 

פודקאסטים
אינסטגרם