היופי במדע

06.03.2017

מכון ויצמן למדע מציין 10 שנים למועצה האירופית למחקר – ERC

שתף

 

>> להורדת קובץ pdf 

>> ראה בגלריית תמונות: חלק 1 | חלק 2

 

פרופ' מיכל נאמן | סגנית הנשיא מכון ויצמן למדע

 

סקרנות שאינה יודעת שובע היא אחת מתכונותיו הבולטות והייחודיות של האדם, והיא אשר עומדת בבסיס הדחף שלנו לחקור, לגלות ולהמציא. תכונה זו היא שורש הצלחתו של המין האנושי בהסתגלות לתנאֵי חיים קיצוניים, בקריאת תיגר על מחלות, בהארכת תוחלת החיים, בצבירת יֶדע במהירות, ובה בעת בשינוי ובשיפור תדירים של הסביבה שאנו חיים בה.

מתוך ההכרה בהשפעתו העמוקה של המחקר המדעי, כמעיין שממנו נובע נהר הקידמה והרווחה, הוקם מכון ויצמן למדע, במטרה להרחיב את גבולות הידע, למען רווחת האדם. מחקר המוּנע ברוח הסקרנות מקשר בין ערכי הליבה המשותפים למכון ויצמן למדע ול-ERC. שני הארגונים שואפים אל השמיים הפתוחים, הכחולים, אל מעבר לטווח הנראה לעין. בכוונו אל הלא-נודע מוביל המחקר המדעי לתגליות בלתי-צפויות, השופכות אור על טבע היקום, על לידתם של כוכבים ומותם, ועל סודות החיים וגורמי מחלה.

מאז הקמתה לפני 10 שנים הותירה תוכנית ERC חותם משמעותי לאין שיעור על המחקר המדעי באירופה בכלל ובמכון ויצמן למדע בפרט. למעשה, כיום קשה לדמיין את העולם המדעי בלעדי התוכנית השאפתנית ורבת-ההישגים הזאת. הודות למימון הנדיב שהיא מעניקה, איפשרה תוכנית ERC ל-96 מדענים ממכון ויצמן למדע, בכל שלבי הקריירה שלהם, ליטול סיכונים ולצאת למסעות מאתגרים והרי-סיכון – וסיכוי – אל הלא-נודע, במטרה להגיע להישגים משמעותיים שאי-אפשר היה להגיע אליהם בדרכים אחרות.

ההיסטוריה מוכיחה, כי השאיפה לידע בסיסי היא מסע שלעיתים מוביל לרעיונות, לתגליות ולהמצאות שאפשר לתרגמם ליישומים לרווחת האדם. התמיכה הנוספת שמעניקה תוכנית הוכחת היתכנות של ה-ERC היא מודל חדשני שאנו מקווים שיאמצו גם רשויות נוספות, שכן הוא מקדם את תרגום הידע ליישומים חדשים – אך לא על חשבון ליבת העשייה המדעית: מחקר בסיסי.


בשם מכון ויצמן למדע אנו מברכים את ה-ERC על 10 השנים הראשונות של תמיכה יוצאת דופן במסע המתמשך של האנושות בעקבות הידע.

שתף