מכון ויצמן למדע במקום הראשון בארץ בקבלת מענקי מחקר מבוססי מצוינות מאירופה

23.01.2011
 
תוכנית המו"פ האירופית השביעית שיצאה לדרך בשנת 2007 שמה דגש על מימון מצוינות במחקר מדעי. למטרה זו ייסד האיחוד האירופי, במסגרת התוכנית, אירגון מיוחד, European Research  Council המעניק מענקי מחקר גדולים מאוד, 3.5– 4.5 מיליון אירו, המוענקים על בסיס מצוינות מדעית בולטת. בשנים האחרונות הפכה תוכנית זו לאחד הגורמים המרכזיים במימון המחקר בישראל, וחוקרים מכל מוסדות ההשכלה הגבוהה פונים אליה בהצעות מחקר. שיעור הזכייה במענקים אלה (ERC) מהווה, לפיכך, מדד למצוינות של המוסדות המדעיים בארץ.

בסיכום שלושת המחזורים הראשונים של תוכנית המו"פ האירופית השביעית, ניצב מכון וייצמן למדע בראש רשימת מוסדות המחקר הישראליים. מדעני המכון זכו בתקופה זו במענקי מחקר בסך של 79 מיליון יורו. במקום השני ניצבת האוניברסיטה העברית עם 70 מיליון יורו, והטכניון עם 47 מיליון יורו.

מיקומו הראשון של מכון ויצמן למדע בולט בניתוח המסגרות השונות הנכללות בתוכנית המו"פ האירופית השביעית, ובמיוחד במענקי המצוינות היוקרתיים שלה, המוענקים על-ידי ה-ERC. המכון זכה ב-33 מענקי ERC, המסתכמים בכ-53 מיליון יורו, והוא ממוקם בין חמשת המוסדות המובילים באירופה, יחד עם אוקספורד וקיימברידג' מאנגליה ו-EPFL ו-ETH משווייץ.

העובדה שבמכון ויצמן למדע פועלות הרבה פחות קבוצות מחקר בהשוואה למוסדות המחקר האחרים המופיעים ברשימה, מבליטה עוד יותר את איכות מחקריהם של מדעני המכון. למעשה, מחקריהם של 13% ממדעני מכון ויצמן למדע – 33 קבוצות מחקר – ממומנים כיום באמצעות מענקים מצוינות מה-ERC. זהו שיעור חסר תקדים בהשוואה לכל המוסדות האירופים.

גורם נוסף המלמד על מצוינות, הוא שיעור ההצלחה של המדענים המבקשים את המענקים. גם במדד זה מכון ויצמן למדע הוא הראשון בישראל עם 31% הצלחה, שיעור הגבוה פי ארבעה מהממוצע האירופי ופי שניים מהממוצע למדענים ישראלים.

שתף