"המוח במאה ה-21" - סדרת מפגשים בבתי קפה עם מדענים ותלמידי מחקר ממכון ויצמן למדע, במסגרת אירועי שבוע המוח הבין-לאומי

21.02.2011
במסגרת אירועי שבוע המוח הבין-לאומי, "המוח במאה ה-21", יצאו מדענים ותלמידי מחקר מהמחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן למדע לבתי הקפה ברחובות ובנס ציונה, ויביאו חדשות מחזית המחקר בתחום. המפגשים – על כוס קפה או בירה, ובגובה העיניים – ידונו בהיבטים שונים בחקר המוח, הזיכרון והתודעה, יספרו על "חיי היום-יום" במעבדות מכון ויצמן, ויציגו את ההתרגשות המלווה את הפעילות המדעית.
 
המפגשים פתוחים לציבור הרחב ללא תשלום. מומלץ להזמין מקום מראש.
 
עידו דוידסקו ישוחח על "סחף חושים – מה קורה במוח כשאנחנו צופים בסרטים": בניגוד למה שמקובל לחשוב, הראייה היא פעולה אקטיבית, במהלכה יוצרים מרכזי ראייה שונים במוח את תמונת המציאות שאנו רואים. מרכזי ראייה אלה מתמחים בסוגים שונים של מראות, כמו פרצופים, ידיים, תנועה בכיוון מסוים וכדומה. התהליך הזה מקבל ביטוי דרמטי במהלך צפייה בסרט, כאשר הצופה האנושי חש שהוא צופה בסרט אחיד ורציף, אך למעשה, כל איזור במוחו "רואה" סרט פרטי וייחודי משלו.
 
המפגש יתקיים ביום ראשון, 13 במארס, בשעה 19:00 במסעדת "מא" ברחובות. טלפון להזמנות: 057-9442863
 
הרגשות שלנו הם הבסיס לחוויות המשמעותיות ביותר שאנו חווים, וממלאים תפקיד עיקרי בתפיסתנו את עצמנו ואופן שבו תופסים אותנו אנשים אחרים. למרות זאת, עד לפני שנים לא רבות, נחשבו רגשות לנושא שאינו מתאים למחקר מדעי. המפגש עם אורי נילי, "המוח הרגשי – הבסיס המוחי של הרגשות", ידון בהשקפה הזו ויציג תובנות עכשוויות על התהליכים המוחיים העומדים בבסיס הרגשות שאנו חווים, תוך הצגת שאלות כמו מה גורם לנו לחוש רגשות שונים? האם לבעלי חיים יש רגשות? ומה קורה כאשר רגש והגיון מתנגשים?
 
המפגש יתקיים ביום ראשון, 13 במארס, בשעה 19:00 ב"קפה קפה", סמוך להיכל התרבות, נס ציונה. דוא"ל להזמנות: michal.gilady@isfn.org.il
 
לזיכרון של ריח יש מספר מאפיינים המייחדים אותו מזיכרונות אחרים. זיכרון המתעורר בעקבות ריח הוא רגשי יותר, מוחשי יותר ומחזיר אותך לילדות. במסגרת המפגש "ריח, זיכרון ומה שביניהם", תציג יערה ישורון את מחקריה בנושא, תעלה רעיונות מדוע זיכרון זה הוא ייחודי כל כך, ותספר אנקדוטות נוספות מעולם הריח.
 
המפגש יתקיים ביום שני, 14 במארס, בשעה 19:00 בקפה שקמה ברחובות. טלפון להזמנות: 08-9467486
 
המוח שלנו מקנה לנו את התחושה כי יש לנו זיכרון לגבי דברים שקרו בעבר, אולם האם רישומי העבר אכן צרובים במוח? השיחה עם אורי לבנה, "לפעמים אנחנו זוכרים דברים שקורים מסביבנו ולפעמים לא", תעסוק בשינויים שחלים במח בשעה שאנחנו רוכשים זיכרונות חדשים, ותספר מה ניתן ללמוד מכך על טיבו של הזיכרון האנושי.
 
המפגש יתקיים ביום שלישי, 15 במארס, בשעה 19:00 בקפה עץ התות ברחובות. טלפון להזמנות: 08-9473850
 
מדי יום אנחנו נתקלים במידע מגוון, המזכיר לנו אירועים וחוויות מהעבר. כיצד המוח מחליט האם המידע החדש אכן משקף נכונה אירועים שחווינו בעבר? האם אפשר להבדיל בין היזכרות אמיתית והיזכרות שווא? והאם ניתן לגרום למוח למנוע מזיכרונות מסוימים להגיע למודעות? המפגש עם ד"ר אבי מנדלסון, "המוח הזוכר: בין מציאות לבדיה", ינסה לענות על שאלות הקשורות לדרך בה מוחנו שולף חוויות מהעבר.
 
המפגש יתקיים ביום שלישי, 15 במארס, בשעה 19:30 בקפה סמדר, מכון דוידסון לחינוך מדעי. טלפון להזמנות: 08-9378420

שתף