תוכנית לקידום נשים במדע של מכון ויצמן זכתה בפרס מעיריית ברצלונה

03.03.2013

במסגרת יום האשה הבין-לאומי, שמוקדש השנה לציון כישרונות נשיים, בחרה עיריית ברצלונה להעניק פרס למכון ויצמן למדע, על מחויבותו העמוקה לקידום מדעניות צעירות, אשר משתקפת בין היתר בייסוד תוכנית ארצית לקידום נשים במדע. הפרס יוענק לנציגת מכון ויצמן למדע ב-4 במארס, יום האשה הבין-לאומי, בטקס שיתקיים בבית העירייה, על-ידי חברת מועצת העיר לענייני נשים וזכויות אדם.

התוכנית הארצית לקידום נשים במדע נוסדה במכון ויצמן למדע בשנת 2007, מתוך הכרה בצורך להגדיל את מספר הנשים הבוחרות בקריירה מדעית, ולהעלות את חלקן היחסי בסגל האקדמי הבכיר. "צוואר הבקבוק" העיקרי, המקשה על התקדמותן של נשים בעולם המדע והאקדמיה, הוא השלב שלאחר סיום הדוקטורט. בשלב זה החוקרות והחוקרים הצעירים יוצאים לתקופה של מחקר בתר-דוקטוריאלי בחו"ל. זהו שלב מפתח בפיתוח קריירה אקדמית, אך נשים מדעניות רבות מתקשות לעבור אותו, בין היתר בשל הקושי הכלכלי המלווה את הצורך במעבר של המשפחה הצעירה לחו"ל. כדי להתגבר על הקושי הזה, מכון ויצמן למדע מעניק מדי שנה מענקים מיוחדים לכעשר מדעניות צעירות מצטיינות שסיימו לימודי תואר שלישי במדעי הטבע ובמדעים המדויקים, בכל המוסדות האקדמיים בארץ, והתקבלו למחקר בתר-דוקטוריאלי במעבדות מובילות בחו"ל. המענקים, בסך של כ-20,000 דולר לשנה, במשך שנתיים, מהווים תוספת למלגה המתקבלת ממקור מוסדי רשמי או ממעבדת המחקר המארחת, ומסייעים למדעניות הצעירות לצאת עם משפחתן לחו"ל.

את התוכנית מנהלת יועצת נשיא המכון לקידום נשים במדע, פרופ' ורדה רוטר, אשר נמצאת בקשר שוטף עם המדעניות מקבלות המלגה, ופועלת כדי לעודד אותן לחזור ארצה עם תום תקופת ההשתלמות בחו"ל, ולהקל עליהן את שובן. התוכנית נתמכת על-ידי קרן צ'רלס רבסון בניו-יורק, קרן קלור בישראל, ותורמים נוספים של מכון ויצמן למדע.

עד היום הוענקו מטעם התוכנית מענקים ל-64 מדעניות צעירות. 17 מתוכן חזרו ארצה והשתלבו במוסדות מחקר, שתיים נוספות חזרו ארצה לתעשייה עתירת הידע, שתי נשים קיבלו משרות במוסדות מחקר בחו"ל, שתי נשים פרשו מהתוכנית, והיתר מצויות עדיין בעיצומו של המחקר הבתר-דוקטוריאלי בחו"ל.

בנוסף לכך, החל משנת 2006 מעניק מכון ויצמן למדע מדי שנתיים פרס בין-לאומי לנשים מדעניות יוצאות דופן, בסכום של 25,000 דולר. מטרת הפרס היא לא רק להוקיר נשים מצטיינות על הישגים מדעיים פורצי דרך, אלא גם להציב לסטודנטיות צעירות מודל לחיקוי ומקור השראה.
 
 
 
מידע נוסף אפשר לקבל במשרד דובר מכון ויצמן למדע: 08-934-3856
 

שתף