צייר לי מדען

01.12.2007
 
"ישראל היא ללא ספק חלק ממשפחת האומות של אירופה", אמר ז'אן-מתיאו ארנה, מנהל התפעול של משלחת האיחוד האירופי לישראל, והיועץ המדעי בפועל של המשלחת, בטקס הפתיחה של תערוכת ציורי הילדים "צייר לי מדען", שנפתחה בביתן ניסים שבגן המדע על-שם קלור. פתיחת התערוכה היוותה את שיאה של תחרות ציורי ילדים ארצית עליה הכריז מכון ויצמן למדע, ובמסגרתה הוזמנו ילדים מכל רחבי הארץ לצייר את דמות המדען או המדענית כפי שהיא עולה בדמיונם. מתוך מאות רבות של ציורים שהגיעו למכון נבחרו 32 ציורים להשתתף בתערוכה. יוצרי ארבעת הציורים שדורגו ראשונים זכו בפרסים: נועה כהנא, בת עשר וחצי, ויובל אברמסון, בן שש וחצי, חלקו את המקום השלישי; ירדן הירש, בן 11וחצי, זכה במקום השני; הציור של דניאל אושרי, בן 12, זכה במקום הראשון, וייצג את ישראל בתחרות  בין-לאומית שתתקיים בבריסל.
 
סגן נשיא המכון לפיתוח משאבים, פרופ' ישראל בר-יוסף, שהעניק לזוכים את התעודות, אמר: "מדע וציור, או כל אמנות אחרת, מתחילים מאותה נקודה: מרעיון, או מדמיון. רק בהמשך הם נפרדים: המדע מתמקד בעובדות, בניסיון להבין איך העולם שבו אנו חיים באמת פועל, והאמנות מציעה לנו פרשנות על העולם שבו אנו חיים. כשביקשנו מהילדים לצייר את דמות המדען כפי שהיא עולה בדמיונם, כפי שהם תופסים אותנו, בעצם ביקשנו מהם להציב אל מול פנינו מראה. התערוכה הזאת, מעבר להיבט האסתטי והאמנותי שבה, היא ניסוי חברתי מעניין שממנו אנו לומדים כיצד הילדים רואים אותנו, המדענים. ועל המשוב הכן והאמיתי הזה, אנו מודים לכם מקרב לב". עוד השתתפובטקס הפתיחה, ד"ר יואב רוזן, מנכ"ל משרד המדע, ודוד ויזל, ממשרד מנהל המדור לתכנון אסטרטגי מדעי באיחוד האירופי, שהגיע לערב זה במיוחד מבריסל. 
 
מאחור, מימין: דוד ויזל, פרופ' ישראל בר-יוסף, ד"ר יואב רוזן וז'אן-מתיאו ארנה. מלפנים: ירדן הירש, יובל אברמסון, נועה כהנא ודניאל אושרי
 

שתף