חכמים גם בלילה

01.12.2008
 
כשלושת אלפים איש ביקרו בקמפוס מכון ויצמן למדע במסגרת אירועי "חכמים גם בלילה". המבקרים נהנו מלילה של פעילות, הדגמות וסיורים מודרכים בגן-המדע על-שם קלור ובמעבדות מחקר וחדרי תצוגה ברחבי הקמפוס של מכון ויצמן למדע, צפו ב"מטוטלת של פוקו" המוכיחה כי כדור הארץ אכן מסתובב, ביקרו בתיאטרון המולקולרי המציג חלבונים תלת-ממדיים, נפגשו מקרוב עם דגי זברה ועם צמחים מהונדסים, בדקו כיצד פועלים מיקרוסקופ אלקטרונים ומאיץ חלקיקים, ועוד.
 
מפגשים בלתי-אמצעיים של הציבור הרחב עם מדענים וסטודנטים מהמכון התקיימו לא רק בקמפוס המכון, אלא גם בבתי-קפה בערים הסמוכות, ממודיעין ושוהם בצפון ועד אשקלון בדרום. המדענים והסטודנטים שוחחו עם מבקרי בתי הקפה על שאלות מרכזיות המעסיקות את המדענים הפועלים כיום בחזית המדע, וגם על נושאים מדעיים הנוגעים בחיי היום-יום: כיצד אנו מקבלים החלטות, מה הם הסיכויים והסיכונים שברפואה האלטרנטיבית, מדוע הקרינה הרדיו-אקטיבית כל כך מזיקה, ומה קורה למוח בזמן מצבי לחץ. בחדר התערוכות שבגן המדע על-שם קלור (וכן במוזיאוני המדע בירושלים ובחיפה) הוצגה תערוכת הצילומים "מדענים בפוקוס" - תחרות נושאת פרסים שבמסגרתה הוזמנו בני נוער, ילדים ומבוגרים לשלוח תמונות המציגות מדענים ומדעניות.
 
אירועי "חכמים גם בלילה" בקמפוס מכון ויצמן למדע מאורגנים על-ידי היחידה לצעירים במדע - צמ"ד - המהווה חלק ממכון דוידסון לחינוך מדעי המאגד את הפעילויות החינוכיות של מכון ויצמן למדע. אירועים אלה מתקיימים זו השנה השלישית, ביוזמת האיחוד האירופי, בתיאום משרד המדע, התרבות והספורט ובהשתתפות מוסדות מדע וחינוך בישראל, ובהם משרד המדע, התרבות והספורט, המרכז הטכנולוגי מיג"ל בגליל העליון, האוניברסיטה העברית בירושלים, מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד, ירושלים, גן המדע על-שם קלור במכון ויצמן למדע, הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל, מדעטק - המוזיאון למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטת בר אילן.
 
היכרות עם צמחים מהונדסים במסגרת אירועי "חכמים בלילה"
 

שתף