כימאים צעירים

01.06.2007
 
שני תלמידי תיכון, בוגרי פרויקט "חץ" (חוקר צעיר) של היחידה לצעירים במדע (צמ"ד) במכון ויצמן למדע, קיבלו פרסים על עבודות גמר מצטיינות, בכנס של החברה הישראלית לכימיה שהתקיים באחרונה. עבודות המחקר של התלמידים, דורון מוסקוביץ מבית-הספר המקיף ג' באשדוד, ומאי עבוד מבית-הספר האפיסקופי-קתולי בשפרעם, שעסקו בייצור ובאיפיון תרכובות אורגנו-מתכתיות, נעשו בהדרכתם של תלמידי המחקר היאם סאלם ומיכאל מונטאג, במעבדתו של פרופ' דוד מילשטיין, במחלקה לכימיה אורגנית במכון ויצמן למדע.
 
פרויקט "חץ" מיועד לתלמידי תיכון מוכשרים המתעניינים במדעים, ובמסגרתו מתקיימת סדרת מפגשים, המאפשרת לבני הנוער להציץ אל חזית המדע העכשווי. עולמם של החלקיקים האלמנטריים, שיטות מתקדמות בחקר המוח, אבולוציה, ביו- אינפורמטיקה ותורת הקוונטים - אלה רק חלק מהנושאים המוצגים לפני המשתתפים, הן כהרצאות, הן במהלך ביקורים במעבדות מכון ויצמן, והן בניסויים שמבצעים התלמידים בעצמם. משתתפי הפרויקט מוזמנים גם למחנה קיץ, ובמסגרתו הם מבצעים עבודת מחקר במעבדות המכון, בהנחייתם של תלמידי מחקר ממדרשת פיינברג. שני התלמידים הזוכים, כמו משתתפים מצטיינים אחרים בפרויקט "חץ", הרחיבו את המחקר לכדי עבודת גמר המוגשת למשרד החינוך, ומקנה להם נקודות בבחינות הבגרות במדעים.
 
הכנס ה-72 של החברה הישראלית לכימיה אורגן השנה על-ידי הפקולטה לכימיה במכון ויצמן למדע. השתתפו בו יותר מ-850 אנשי האקדמיה ותעשייה, וכן מורים ונציגים של המחלקה לזיהוי פלילי של משטרת ישראל, העוסקים ביישומים שונים של כימיה.
 
בתחרות הפוסטרים, שהתקיימה במסגרת הכנס, זכו תלמידי המחקר נועם גבלינגר ואריאל ישמח, מקבוצתו של ד"ר ארנסטו יוסלביץ מהמחלקה לחומרים ופני שטח במכון ויצמן למדע, שהציגו מחקר על ננו-צינוריות עקלתוניות. זוכה נוספת היא גלית שוסטק מהפקולטה לכימיה באוניברסיטה העברית. שבעה תלמידי מחקר, משש הפקולטות לכימיה בארץ, זכו בפרס לעבודת דוקטורט מצטיינת, ובהם יפעת קפלן-עשירי, ממעבדתו של פרופ' רשף טנא במחלקה לחומרים ופני-שטח, שחוקרת את התכונות המכניות של ננו-צינוריות העשויות מטונגסטן דו-גופריתי. ד"ר מילקו ואן-דר-בום מהמחלקה לכימיה אורגנית זכה בפרס למדען הצעיר המצטיין, על "תוכניתו הבין-תחומית בנושא כימיה של חומרים, המתמקדת במחקרים סינתטיים ומנגנוניים בכיוון של כימיה אורגנו-מתכתית".
 
פרופ' דוד מילשטיין, מהמחלקה לכימיה אורגנית, זכה בפרס היוקרתי לכימאי מצטיין, שמעניקה החברה הישראלית לכימיה, "על תרומותיו החשובות בתחום הכימיה האורגנו-מתכתית, פיתוח תהליכים קטליטיים חדשים ושיטות להפעלה של קשרי פחמן, חמצן וחנקן שונים". הוא חלק את הפרס עם פרופ' נמרוד מויסייב, תיאורטיקאי מהפקולטה לכימיה בטכניון.

שתף