בילוי חכם לכל המשפחה

01.06.2007
 
המבקרים בפסטיבל המדע, שהתקיים במכון בחופשת פסח, יכלו להיפגש עם המדע גם בכמה צמתים לא שגרתיים. הדרך שבה המדע והמדענים משתקפים בקולנוע, מימי הראינוע ועד לימינו אלה, הוצגה, בלוויית קטעי סרטים, על ידי המבקר וחוקר הקולנוע יהודה סתיו. שבעה אמנים המשתייכים למשפחת המכון הציגו עבודות אמנות בתחומי הפיסול, הקרמיקה והציור. המאייר יניב שמעוני הציג תערוכת ציורי מחשב המתארים את שגרת החיים בעיר עתידנית, המרחפת באטמוספירה, התפתחות טכנולוגית שנובעת מכישלון כל המאמצים לשמור על איכות הסביבה על-פניו של כדור-הארץ. הצלם הגרמני פיטר באדג' הציג תצלומי דיוקן של 42 חתני פרס נובל הקשורים למכון ויצמן למדע (חברי מועצת המנהלים, מקבלי תואר דוקטור לשם כבוד, ועוד).
 
אלפי המבקרים בפסטיבל, שהתקיים זו השנה השמינית ברציפות, נהנו מעשרות סדנאות, פעילויות, סיורים, תצפיות וההמחשות. במקביל התקיימה בפסטיבל תחרות מיוחדת, בסגנון "חפשו את המטמון". בתחרות זו, שנקראה קומ.בינה, נדרשו המשתתפים לפתור בעיות מדעיות כדי לעבור משלב לשלב בדרך אל המטמון. 14 צוותים השתתפו בתחרות זו.
 
בתחרות אחרת, "מדע בשלוש דקות", שהתקיימה בשיתוף עם המועצה הבריטית, התחרו סטודנטים בהסברה של נושאים מדעיים. מתוך 25 מועמדים נבחרו 10 שהופיעו בתחרות פומבית. שפטו: פרופ' אורי אלון, פרופ' אירית שגיא, פרופ' ארי אלסון, אילן לוקאץ' (ערוץ 2, "הארץ"), וד"ר עדי מתן, הנספחת לענייני מדע וטכנולוגיה בשגרירות בריטניה בישראל. במקום הראשון זכה עדי נתן ממעבדתו של פרופ' ירון זילברברג. במקום השני זכתה ד"ר נעמי זיו ממעבדתו של ד"ר צחי פלפל, ובמקום השלישי אריה מלמד-כץ ממעבדתו של פרופ' אהוד דוכובני. שלושת הזוכים במקומות הראשונים ישתתפו בתחרות גמר ארצית שתארגן המועצה הבריטית. הזוכה בתחרות זו ייסע לתחרות דומה שתתקיים באנגליה.
 
קסמי המדעהזוכים בתחרות מדע ב-3 דקות(מימין): ד"ר נעמי זיו, אריה מלמד-כץ ועדי נתןאמנות בפסטיבל המדע
 
 

שתף