מבט ראשון

01.11.2006
 
 
כמה עשרות סטודנטים מצטיינים תלמידי תואר ראשון במדעים ממוסדות להשכלה גבוהה ברחבי הארץ, השתתפו באחרונה באולפנה על-שם עמוס דה-שליט שהתקיימה במכון, ונחשפו לאפשרויות הלימוד לתארים מתקדמים במדרשת פיינברג של המכון. קרן עמוס דה-שליט פועלת זה שנים לטיפוח תודעת המדע בקרב נוער וסטודנטים בישראל, ואולפנה זו היא אחד מהפרויקטים המרכזיים שלה. האולפנה לפיסיקה מתקיימת מדי שנה מאז שנת 1974, האולפנה לכימיה משנת 1979, והאולפנה למדעי החיים משנת 1993.
 
במסגרת האולפנה נחשפו הסטודנטים למחקרים המתבצעים בחזית המדע העולמי, והצטרפו לצוותי המחקר במעבדותיהם של מדעני המכון. יונתן פרידמן, סטודנט לפיסיקה ולביולוגיה, בוגר שנה ב' מאוניברסיטת תל-אביב, שהשתתף באולפנה בפיסיקה, הצטרף לקבוצתו של פרופ' אלישע מוזס מהמחלקה לפיסיקה של מערכות מורכבות. יונתן: "הקבוצה של אלישע מוזס עוסקת, בין היתר, בחקר המוח באמצעות כלים פיסיקליים, והשילוב הזה סיקרן אותי במיוחד. למדנו להכיר את הציוד שבו משתמשים במעבדה, וביצענו ניסוי שאותו יזמנו בעצמנו. נוסף על כך, האווירה המיוחדת במעבדה איפשרה לנו לדבר עם כל חברי הקבוצה בחופשיות על הדברים שעניינו אותנו".
 
עופר קדם, סטודנט לכימיה, בוגר שנה ב' מאוניברסיטת תל אביב שהשתתף בסדנה בכימיה, הצטרף לקבוצה של פרופ' מילקו ואן-דר-בום מהמחלקה לכימיה אורגנית. עופר: "כמי שגדל באזור רחובות, וביקר במכון פעמים רבות כילד, סיקרן אותי להכיר את המכון כמוסד מחקר, ולבדוק את האפשרות ללמוד כאן בעתיד. האווירה הכללית כאן ידידותית ונעימה. במכון, שלא כמו במקומות אחרים, אתה יכול ללמוד תחום מסוים ובהמשך לעסוק בתחום שונה לגמרי. היום למשל שמענו הרצאה של מתמטיקאי שעוסק בתחום של טיהור מים".
 
נעמה קרטון, סטודנטית לכימיה, בוגרת שנה ב' באוניברסיטת תל-אביב, השתתפה אף היא באולפנה בכימיה. היא הצטרפה למעבדתו של פרופ' רוני נוימן מהמחלקה לכימיה אורגנית, ואף נפגשה במסדרונות בניין קימלמן עם אחיה, אמיר קרטון, הלומד במכון לדוקטורט. נעמה: "השתתפתי בסדנה דומה לזו בעבר, אבל מה שמייחד את המחקר במכון ויצמן הוא שיתופי הפעולה בין קבוצות המחקר. בבניין קימלמן יש קבוצות שעוסקות בכימיה אורגנית לעומת קבוצות שמתעסקות בכימיה פיסיקלית, ויש דיאלוג בין הקבוצות. כך אפשר ללמוד על מחקרים שונים מזוויות שונות, וזו הסביבה והאווירה שהייתי רוצה ללמוד בהן גם בעתיד".
 
ענבר צוקרמן מהאוניברסיטה העברית השתתפה באולפנה למדעי החיים. "נחשפנו למחקרים מרתקים בתחומים שונים, מנוירו-ביולוגיה ועד מדעי הצמח. תחום מדעי החיים הוא כל כך רחב, שהשבוע הזה פתח בפני אופקים חדשים, ואפשרויות מעניינות להמשך הלימודים".
 
השנה מלאו 80 שנה להולדתו של עמוס דה-שליט. כמה ממדעני המכון השתתפו בתחילת דרכם באולפנה. ביניהם אפשר למנות את פרופ' ארי אלסון, פרופ' מיכל נאמן, פרופ' ינון רודיך, פרופ' טל אלכסנדר, ופרופ' יוסף ניר - יו"ר המועצה המדעית של המכון. כ-50 סטודנטים הלומדים כיום במדרשת פיינברג של המכון בחרו במסלול זה לאחר שהשתתפו באולפנה.
 
ד"ר אסף אהרוני, מהמחלקה למדעי הצמח, ריכז את האולפנה במדעי החיים.ד"ר מילקו ואן דר-בום, מהמחלקה לכימיה אורגנית, יחד עם ד"ר אילן קורן מהמחלקה למדעי הסביבה וחקר האנרגיה, ריכזו את האולפנה בכימיה. ד"ר צבי טלוסטי, מהמחלקה לפיסיקה של מערכות מורכבות, יחד עם ד"ר יובל אורג, מהמחלקה לפיסיקה של חומר מעובה, ריכזו את האולפנה בפיסיקה.
 
משתתפי האולפנה בבית ויצמן
 
 

שתף