קומדיה עם שמונה הלוויות

01.09.2007
קבוצת התיאטרון של מכון ויצמן למדע מציגה: אורזי מזוודות
 
"הרי לא באנו לעולם כדי להתלונן על מחלות. גם לא באנו לעולם לספור כסף. ולא באנו לעולם לשחק ברידג' ובכל זאת, את הדבר האמיתי שיש לנו להגיד אנחנו לא אומרים".
 
מהו אותו דבר אמיתי, שאין אומרים? וכמה צער, אכזבות, בדידות וייאוש צריך אדם לסבול עד שיגלה את אותו דבר אמיתי, עד שיזכה בקצת יחס אנושי, עד שיגשים את משאלותיו, וייסע, למשל, לשווייצריה? שאלות אלו מעלה חנוך לוין במחזה "אורזי מזוודות", שהוא עצמו תיאר כ"מחזה בן זמננו ומקומנו, המכיל שש משפחות, חמישה אוהבים, שלוש רווקות, תשעה נפטרים, שמונה הלוויות, ארבע אלמנות, שלושה אמריקאים, אחת-עשרה מזוודות, תינוק, הומוסקסואל, זונה, מגמגם וגיבן - כולם מאוד לא מאושרים".
 
את כל הדמויות הבלתי-מאושרות גילמו באחרונה סטודנטים  וסטודנטיות ממכון ויצמן למדע, חברי קבוצת התיאטרון של המכון, שהעלו את המחזה "אורזי מזוודות" באולם "צוותא" בתל-אביב. חברי קבוצת הדרמה של מכון ויצמן למדע, הפועלת מאז שנת 2002, עוסקים בעיקר בשאלות הקיומיות המעסיקות כל סטודנט ממוצע למדעים: מה הם החוקים הפיסיקליים השולטים ביקום, ואילו מנגנונים ביולוגיים מפעילים את היצורים החיים. בזמנם הפנוי חוקרים הסטודנטים גם את עולם התיאטרון, ואת מיגוון השאלות האנושיות והחברתיות העולות ממנו - באמצעות אילתורים, דיאלוגים וכדומה, ובהדרכתה של השחקנית, הבמאית והמורה למשחק עירית נתן-בנדק. תוצאות המחקר המעמיק הזה באות לידי ביטוי בהפקת תיאטרון שמעלה הקבוצה מדי שנה. 
 
"עבדנו על חומרים של חנוך לוין בחוג במשך השנים", מספרת ענבל פרידלר, "ותמיד חלמנו להעלות הצגה שלו. העבודה הייתה אינטנסיבית וקשה, ונמשכה אל תוך הלילה, אך בסופו של דבר - הודות לאנרגיה, למרץ ולכשרון של עירית - ראינו איך המחזה קורם עור וגידים". עדי נתן מוצא בו גם קשרים לעבודה המדעית. "בעבודה המדעית יש מעט מן האבסורד שקיים במחזה, העבודה המחקרית היומיומית היא לעיתים מאבק הישרדותי. פועלים במרץ, וברוב המקרים יום העבודה מסתיים ללא תוצאות, והדרך רצופת תקלות ומכשולים. מנגד, הסקרנות של  'מה יקרה מחר?' מניעה ומצליחה לגבור על אין-ספור הפעמים שבהן לא קורה דבר".
 
פרופ' יוסף אמרי, מהמחלקה לפיסיקה של חומר מעובה, מכיר את מקצת השחקנים, כסטודנטים המשתתפים בקורסים שהוא מלמד. ההצגה נתנה לו הזדמנות להתרשם גם מכישוריהם הבימתיים. "היכולת הייתה מרשימה מאוד, לא פחות מהצגה מקצועית", הוא אומר. "יפה לגלות שהסטודנטים הם אנשי אשכולות ובעלי כשרונות מגוונים, שכן העיסוק בתחומי עניין נוספים אינו פוגע בתיפקוד המדעי, ואפילו משפר אותו".
 
השתתפו בהצגה: ענבל אללוף, לירן גורן, חיים הרוש, שלומית זרחי, קרן חממה, יואב לחיני, כליל החורש נאורי, רן נובק, עדי נתן, לנה סמולנסקי, ענבל פרידלר, מוטי פרידמן, ברק רווה ויעל רונן.            קבוצת התיאטרון של מכון ויצמן למדע מציגה: אורזי מזוודות                   
 

שתף