מתמטיקה בתערוכה

01.03.2010
 
 תערוכת מתמטיקה בחווידע טבע חולון
 
למתמטיקה - שלא באשמתה - יצא שם של תחום לא נגיש ואף מאיים. תערוכה שנפתחה באחרונה במרכז "חווידע טבע" בחולון שמה לה למטרה לתקן את התדמית הזאת, ולהציב את המתמטיקה במקומה הראוי - כעולם מלהיב, רבגוני, חווייתי, ובעיקר - בעל רלבנטיות לחיי היומיום של כל אחד מאיתנו.
 
את הרעיון לאצור תערוכה שתקרב ילדים לעולם המתמטיקה הגתה מנהלת "חווידע טבע" חולון, ד"ר הדר בן שדה, כבר לפני מספר שנים. לאחר שלבי הפיתוח הראשוניים - המחשבתיים - גייסה לעזרה שני מעצבים צעירים, רועי פיגובסקי ויפתח פרת, בוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי ב"בצלאל" שצברו ניסיון בעיצוב תערוכות מדעיות, אבל, לפי עדותם, "אין להם שום מושג במתמטיקה". לצורך זה נכנסה לתמונה הצלע השלישית, המתמטיקאי רן סגל, מוסמך המחלקה להוראת מדעים במכון ויצמן למדע, שנתן לשני המעצבים שיעורים פרטיים במתמטיקה, לימד אותם משפטים ומושגי יסוד חשובים, הכיר להם מתמטיקאים משפיעים, והציג בפניהם את התחומים העיקריים. במפגשים אלה התגבשה, בסופו של דבר, רשימת התחומים המתמטיים שיוצגו בתערוכה.
 
התוצאה של התהליך רחוקה מאוד מלהיות שיעור במתמטיקה. את פני המבקרים בתערוכה מקדמות עשר תחנות מעוצבות ויצירתיות. כל אחת מזמנת חוויה פעילה ומהנה, החושפת חוקים ועקרונות מתמטיים בסיסיים. כך, לדוגמא, בתחנה המוקדשת לנושא הסימטריה מוצבת מצלמה המצלמת את הפנים. בלחיצת כפתור יכול המבקר לבדוק כיצד היו נראות פניו לו היו סימטריות לחלוטין. תחנה נוספת העוסקת בקומבינטוריקה (תורת הצירופים) מזמינה את המבקרים לפענח צפנים ולפצח קודים של מנעולים. תחנות נוספות מדגימות את היחסים בין אורכם של איברים שונים בגוף האדם, מבהירות את ההבדלים בין גיאומטריה של מישור לזו של כדור, מציגות משטחים דו-ממדיים וגופים תלת-ממדיים, ועוד - כל זאת באמצעות משחק, מגע, הפעלה והתנסות.
 
התערוכה מוצגת בימים אלה במרכז "חווידע טבע" בחולון - אחד מרשת של תשעה מרכזי מדע חווייתיים, שנוסדו ביוזמת ארגון החונכות פר"ח - הפועל במסגרת מכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע, בשיתוף חברת "טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ".
 
תערוכת מתמטיקה בחווידע טבע חולון

שתף