מכתב מאלסקה

01.12.2010
 
מכתב מאלסקה - חיים זיו
 
האם הטבע הוא אביה של התרבות האנושית? או שאולי הם תאומים שהופרדו בלידתם? או שמא הם אויבים ו"הפכים" במובן הבסיסי, הקיומי, של המלה? תפיסת העולם הידועה בשם "האקולוגיה העמוקה" אמנם מתנגדת להשקפה המבוססת על ניגודים כאלה, אבל אינה מאשימה את הקידמה התרבותית-מדעית-טכנולוגית באסונות האקולוגיים. בעיניה, מקור ה"צרות" הוא הניכור של האדם מן הטבע.
 
אפשר כמובן לקרוא ל"חזרה לטבע", אבל זו סיסמה שובת לב, רומנטית ולא מעשית בעת ובעונה אחת. במקום זה, אפשר לפרק את חומת הניכור, ולשמר את הטבע לצד התרבות האנושית. חיים זיו, ממעבדת הצילום של מכון ויצמן למדע, הוא צלם טבע ותיק ורב-הישגים, ועבודותיו תורמות משהו לפירוק חומת הניכור הזאת. באחרונה יצא לסדרת צילום באלסקה, וכמה תצלומים שהביא איתו משם מוצגים בעמודים אלה.
 
"כדי לצלם בעלי-חיים יש צורך ביותר מטיפת מזל", הוא אומר. "כדי להגיע לרגע הנכון יש לחקור וללמוד את אורח חייו של בעל החיים, להבין אותו ממש, כמעט להזדהות איתו. רק אחרי חקירה, דרישה וקריאת חומר רב אפשר לתכנן מסע צילום שיניב תוצאות, לקבוע את האיזור, עונת השנה, ואת השעה שבה אפשר לצפות ל'הופעה' הטובה ביותר של 'כוכב הצילום'".
 
תערוכה מצילומי הציפורים של חיים זיו תוצג בקרוב בבניין המינהלה על-שם סטון, במכון.
 
 
מכתב מאלסקה - חיים זיו
 
 
מכתב מאלסקה - חיים זיו
 
 
מכתב מאלסקה - חיים זיו
 
 
מכתב מאלסקה - חיים זיו
 

שתף