זה מסתובב

01.12.1997

שתף

רעיונות טובים אינם מתים. הם מתגלגלים ומתגלגלים, עד שהם מגיעים למקום שבו מעריכים אותם כראוי, ומיישמים אותם. זה בדיוק מה שקרה לרעיון של אלכסנדר סרומין. הוא התגלגל מסביב לעולם, ממעבדה חסרת אמצעים ברוסיה, דרך החממה הטכנולוגית שבקריית ויצמן, ועד לשלב הייצור התעשייתי בקליפורניה.
 
מדובר בהמצאה של מנוע חשמלי קטן, 700 גרם משקלו ועוביו כעוביה של פרוסת לחם. גודלו כשליש מהגודל של מנוע חשמלי ממוצע, ויחד עם זאת הוא מספק כמות כפולה של כוח. מידותיו הזעירות של המנוע עושות אותו מתאים במיוחד לשילוב באופניים, בכסאות גלגלים, במאווררים וכן ברובוטים ובמכונות תעשייתיות שונות.
 
במנועי הדיסק הקיימים משולבות מברשות פחם שתחזוקתן קשה ויקרה יחסית. עכשיו, בא סרומין והחליף את המברשות הבעייתיות ביחידה אלקטרונית זולה שאינה מחייבת תחזוקה. המנוע החדשני נבדק בימים אלה במכון התקנים האמריקאי ועל ידי יצרני אופניים שונים.
 
אלכסנדר סרומין, 35 , עלה לארץ מרוסיה בשנת 1991. שנה לאחר מכן יסד את חברתו "סאמוט הנדסה" בסיוע החממה הטכנולוגית בקריית ויצמן. בשנת 1995 חתם על חוזה עם משקיעים גרמניים שהשקיעו בחברה 250,000 דולר. השאר הוא, כמו שאומרים, היסטוריה.
 

שתף