מכתבים לוורה

01.03.2011
הסרט התיעודי "הנשיא" מציע דיוקן קולנועי מורכב של חיים ויצמן כמדען, נשיא ואדם
 
היוצרים דן ונואית גבע מגישים בסרטם התיעודי, "הנשיא", תובנות חדשות ומרתקות על הדרך שבה ההיבטים האישיים והציבוריים השתלבו בחייו של הנשיא הראשון, ויצרו מקשה אחת שאינה ניתנת כמעט להפרדה. "הנשיא", הסרט הראשון באורך מלא שמתמקד בדמותו של ד"ר חיים ויצמן, מבוסס על אלפי המכתבים שכתב חיים ויצמן, מתוכם 1,500 מכתבים לרעייתו ורה, אשר נמצאים בגנזך ויצמן שבמכון ויצמן למדע, וכן על האוטוביוגרפיה שכתב ועל שתי ביוגרפיות שנכתבו על חייו. הסרט הוקרן לראשונה בפסטיבל הסרטים בירושלים בקיץ 2010, ובאחרונה התקיימה הקרנה מיוחדת במכון ויצמן למדע, באירוע שאירגנה יד חיים ויצמן. עם תום הקרנת הסרט התקיים דיון בהנחיית מבקר הקולנוע גידי אורשר, בהשתתפות דן ונואית גבע ופרופ' יעקב שביט, ראש החוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת תל אביב.
 
בסרט מודגש סיפור החיים האישי של הילד מהשטעטל, שהיה למדען בעל שם עולמי, לדמות מפתח בתנועה הציונית, ולנשיא הראשון של מדינת ישראל. מכתביו של ויצמן לוורה, שנחשפים לראשונה בסרט, משרטטים יחסים מורכבים שדרכם אפשר להבין את המכלול של חייו. המכתבים משמשים כמעין שלד תאי, שממנו אפשר ללמוד על מאפיינים שונים של התא (המשפחתי מצד אחד, המדעי מצד שני, והציבורי מצד שלישי).
 
כך נחשפת הסערה הפנימית שטילטלה את רגשותיו, אל מול הצורך הקיומי שלו בריחוק, בשקט ובדיוק. היו בו קרח ואש בעת ובעונה אחת. הסרט לוקח את הצופים למסע קולנועי בין המקומות שבהם התנהלו חייו של ויצמן, בין השיאים ונקודות השפל, כשברקע מהדהד קולו המהורהר אך הנחוש, מתוך המכתבים.מפיקים ותסריטאים: דן ונואית גבע; צילום: איתי נאמן, גיל אלקריף, דן גבע; עריכה: נואית גבע; מוסיקה מקורית: שם טוב לוי. 100 דקות. גרסה קצרה יותר ("האזרח 1001") הופקה במסגרת חגיגות 60 שנה למדינת ישראל. הסרט הופק על-ידי שירות הסרטים הישראלי לפי הזמנת הרשות השנייה לרדיו ולטלוויזיה, בשיתוף עם משרד התרבות והספורט - מינהל התרבות, המדור למוסדות מחקר ומורשת של המועצה הישראלית לתרבות ואמנות, ויד חיים ויצמן.
 

שתף