שירת המדע

01.12.2011
מימין: יוסי יובל, מאיה וינברג, גילת קול, הילה זומר ודורון לדרפין. מדע ורוח
 
נבחרו הזוכים בפרס עידוד היצירה הספרותית בין מדענים לזכר פרופ' עפר לידר לשנת 2011. הפרס מוענק מדי שנה למדענים, לרופאים ולמהנדסים אשר נותנים מקום וביטוי בחייהם לכתיבת ספרות ושירה. מפעל זה נועד להדגיש את הזיקה בין המדע לרוח, להנציח את זכרו של המדען והמשורר פרופ' עפר לידר, ולעודד מדענים לעסוק ביצירה אמנותית.
 
עפר לידר, שנולד בטבריה, היה מדען במחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן למדע. מחקריו העוסקים במערכת החיסון מהווים בסיס לפיתוח תרופות חדשות למחלות חשוכות מרפא, כמו דלקת פרקים, טרשת נפוצה, ומחלות ניווניות של מערכת העצבים. במקביל לקריירה המדעית שלח עפר את ידו גם בכתיבה. בשנת 2002 שלח שיר ראשון למוסף לספרות ולאמנות של "ידיעות אחרונות", ובעקבותיו התפרסמו שירים רבים נוספים, ועפר החל לכתוב סקירות על ספרי שירה בעיתון. ספר שירים פרי עטו, "בינותיים", יצא לאור בהוצאת "הקיבוץ המאוחד".
 
במשך 23 שנים נאבק עפר במחלת הלוקמיה. לאחר מותו הקימו מוקירי זכרו, מדענים, סופרים, משוררים ובני משפחה, את עמותת "שירת חייו – לזכרו של עפר לידר", ויזמו את הענקת פרס היצירה, המבטא את דרך חייו המיוחדת של עפר לידר, אשר ראה את המדע כיצירה, ואת המדען כיוצר.
 
זוכת פרס עידוד היצירה לשנת 2011 היא גילת קול, המסיימת בימים אלה את התואר השלישי בתחום הסיבוכיות החישובית בהדרכת פרופ' אירית דינור ממכון ויצמן למדע. גילת השלימה בהצטיינות את לימודי התואר הראשון במתמטיקה ומדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה, במקביל ללימודי התיכון, ולימודי תואר שני בתחום הקריפטוגרפיה בהנחיית פרופ' מוני נאור במכון ויצמן.
 
זוכים נוספים בפרס הם הרופאה ד"ר הילה זומר (מקום שני), והחוקר ד"ר דורון לדרפיין (מקום שלישי). צוינו לשבח: החוקר ד"ר יוסי יובל והווטרינרית ד"ר מאיה ויינברג.
 
 
 
מבחר שירים של גילת קול, שזיכו אותה בפרס עידוד היצירה הספרותית בין מדענים על-שם עפר לידר
 
 
 
שירת המדע

שירת המדע
שירת המדע
שירת המדע
 
גכעגכעגכעגכעגכ

שתף