סמארט-אפ

01.09.2014
 
לאחר שעברו בהצלחה בחינות מיוחדות, התארחו 19 בני נוער מסין בעלי זיקה למדע ולטכנולוגיה בישראל, במשך עשרה ימים של מדע, טיולים וכיף. פעילות זו התקיימה במסגרת מחנה נוער שוחר מדע בשם Smart-up Camp, שיזמה חברת "שירת יזמות" בשיתוף עם שתי חברות סיניות – "מגזין לקריאה מורחבת", המוציאה לאור ומפיצה מגזין למדע פופולרי, ו"וואן-שין מדיה", העוסקת בהוצאה לאור ובחינוך דיגיטלי. את בני הנוער אירח מכון ויצמן למדע.
 
אליעזר מנור, מנכ"ל "שירת יזמות", העוסקת בשיתופי פעולה עם חברות טכנולוגיה ישראליות לפיתוח עסקיהן בסין בסיוע ממשלת סין, רואה במחנה דרך לחיזוק הקשר בין ישראל לסין. "בנוסף לגירויים המדעיים", הוא אומר, "רצינו לחשוף אותם להיבטים שונים של ההוויה הישראלית, ולילדים משכבות שונות וממיגזרים שונים בחברה הישראלית". אליעזר בעצמו היה חניך במחנה הנוער הראשון, שהתקיים במכון ב-1964. לדבריו, הגירוי המדעי אליו נחשף במסגרת המחנה באותם ימים הוביל אותו ללמוד פיסיקה במכון, ולהיות מעורב במהלך השנים בפרויקטים חינוכיים שונים.
 
במהלך השהות במחנה קיבלו בני הנוער טעימה מהחיים בישראל ומהמדע הישראלי: הם סיירו במיגוון מעבדות ברחבי המכון, השתתפו בסדרת סדנאות ברובוטיקה, בחשמל ובביולוגיה ימית, ביקרו בכנס ליזמים צעירים, וטיילו במכמורת, בעין שמר, בתל אביב וברחובות, שם נפגשו עם נוער שוחר מדע ממיגזרים שונים.
 
פרופ' אירית שגיא, דיקן מדרשת פיינברג, פגשה את הילדים בטקס הפתיחה של המחנה. "אנחנו מאמינים כי סין וישראל דומות מאוד ביחסן למדע, ומצפים להרחיב את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות", אומרת פרופ' שגיא.
 
מחנה Smart-up הוא הראשון מבין שלושה אירועים שנועדו לציין 50 שנה להקמת מפעל המחנות לנוער שוחר מדע ולפעולות נוער במכון ויצמן למדע. שני האירועים הבאים יתקיימו במהלך החודשים ספטמבר-אוקטובר, ויתמקדו בהיסטוריה של פעולות הנוער – הראשון שבהם יפגיש את כל בוגרי המחנות לדורותיהם, והאירוע השני יהיה ערב זיכרונות, שיתקיים במסגרת פסטיבל מספרי הסיפורים. מטרת אירועים אלה היא להקים ארגון אשר יעודד צעירים ללימודי מדע וליזמות טכנולוגית, בנוסף לחיזוק מעמדה של ישראל כ-Start-Up Nation.
 
 ילדי מחנה הנוער Smart-up עם פרופ' אירית שגיא

שתף