מיקרו-מאקרו

01.12.2014

שתף

Life’s Blueprint: The Science and Art of Embryo Creation
Life’s Blueprint: The Science and
Art of Embryo Creation

Benny Shilo
Yale University Press
174 עמודים
 

הקבלה החזותית בין מאקרו למיקרו, בין "פנים" ל"חוץ"

 

אחד ועוד אחד הם לפעמים אחד, לפעמים שניים, ולפעמים הם מובילים להתפתחות של משהו אחר לחלוטין, כזה שמעבר לשאלת הכמות מציג איכויות מורכבות עד מאוד. כזה, למשל, הוא המקרה שבו תא זרע פוגש תא ביצית. בתחילה הם מתאחדים, ומי  שיצפה בהם יבחין בתא אחד (מופרה). הביצית מתחילה להתחלק, וליצור עוד ועוד תאים זהים. אבל אז מתחולל תהליך שבסופו נוצרים אורגניזמים שלמים, עצמאיים ומתפקדים – זבובים, אנשים, וכל שאר עולם החי.

בספר שלפנינו מתאר פרופ' בני שילה, ממכון ויצמן למדע, את התהליך המתוזמר היטב של התפתחות עוברית (או שמא נאמר, את הידוע לנו היום על התהליך הזה). מדובר באחד התהליכים המורכבים בטבע מבחינת מספר הגורמים המעורבים בו: התיזמון המדויק הנדרש לתהליך תקין, ריכוזי החומרים, היכולת להעתיק רצפים נושאי מידע בדייקנות רבה, אך לא מוחלטת (כדי להבטיח היווצרות כמות מסוימת של מוטציות שביניהן תוכל להתחולל ברירה טבעית ואבולוציה), ועוד.

הספר כתוב בסגנון קולח, תוך הבחנה חדה בין עיקר לטפל, והימנעות מפירוט-יתר. לצד הטקסט בולטים צמדי תצלומים (אחד ועוד אחד), מעשה ידי פרופ' שילה. כל צמד מורכב מתצלום אחד של שלב חשוב בהתפתחות עוברית, ותצלום אחד מעולם העצמים הגדולים, שבו חיים, בין היתר, בני-אדם. ההקבלה החזותית בין מאקרו למיקרו, בין "פנים" ל"חוץ", מקפלת בתוכה אמירה, או שאלה, או הצעה, באשר לסוג מסוים של מערכת חוקים, או תכונות בסיסיות, שאולי מתבטאת בשני העולמות האלה. הבחירה, כלומר הצימוד של כל שתי תמונות מסוימות, היא מושכלת, מדויקת, וחיתוך הדימויים חד והחלטי. אנחנו מקבלים רק את "מה שאנחנו צריכים לדעת", או את מה שיעזור לנו לחשוב על מה שהמחבר רוצה שנחשוב, ללא עודפים, ללא שוליים מיותרים.

בסוף הספר מופיע ביאור תמציתי של מונחים מדעיים, וכן ביאור רחב מעט יותר של התצלומים המדעיים. זהו ספר מדויק, מהודק וממוקד, שאינו נמנע מהשארת שאלות באוויר. אילו היה מדובר בהכנת מאכלים, היה אפשר לסכם ולומר שזהו מתאבן שמותיר את הסועדים סקרנים באשר לבאות.

 
 
 

שתף