שיעור בכלכלה

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, ביקרה באחרונה במכון. בין היתר ביקרה במרכז למחקר תת-מיקרוני והתרשמה מהעבודה של המדענים בחדרים הנקיים. פרופ' מוטי הייבלום סיפר על המחקרים המתבצעים במכון, ובין היתר על תכונותיהם המיוחדות של חלקיקים מדומים שונים, ועל האפשרויות העתידיות לפיתוח מחשבים קוונטיים.
 
ד"ר פלוג התעניינה במיוחד במספרן היחסי של נשים בסגל האקדמי, ושמעה כיצד משתדל המכון להשוות את מספר המדעניות למספר המדענים. היא גם התעניינה בפעולות הרבות שנוקט המכון במטרה למשוך נערות ונערים לעולם המדע, ולחנך אותם להתבסס על נתונים ועל ניתוח נתונים בבואם לקבל החלטות שונות.
 
בשיחות שונות אמרה הנגידה, כי על אף שהתפיסה הזאת אינה פופולרית, בכל זאת, ניתוח הנתונים מוביל למסקנה שכל עוד נטל הביטחון בישראל גבוה, מי שרוצה להעניק שירותים אזרחיים באיכות גבוהה ובהיקף גדול, צריך להיות מוכן לשלם מיסים גבוהים יותר. בהמשך ציינה, כי המיסים בארץ נמוכים מאלו שבמדינות מערביות אחרות שבהן אין נטל ביטחוני. לבסוף הפתיעה את מארחיה, כשסיפרה שאחותה השתתפה בחוגים לנוער שוחר מדע במכון, לפני שנים רבות. 
 
דני חחיאשוילי, ראש מטה הנגידה, פרופ' דניאל זייפמן, נשיא מכון ויצמן למדע, קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, יעל גורן–וגמן ועירית מנדלסון, מנהלת מחלקת חות"ם
 
 

שתף