מסע בזמן הביולוגי

01.03.2015
 
כנס "צירי הזמן בביולוגיה" התקיים באחרונה במרכז הכנסים על-שם דוד לופאטי שבמכון ויצמן למדע. את הכנס – שעסק בשעונים ביולוגיים – אירגנו שלושה תלמידי מחקר ממעבדתו של ד"ר גד אשר, מהמחלקה לכימיה ביולוגית במכון: רונה אבירם, זיו צויגהפט, וד"ר יערית אדמוביץ-תמם. הכנס עסק בהיבטים שונים של מימד הזמן בביולוגיה, תוך התמקדות בשעונים ביולוגיים, ומשך חוקרים מהשורה הראשונה בעולם, אשר התארחו במכון לכבוד הכנס.
 
בין ההרצאות, שעסקו בכל תחומי חקר הזמן בביולוגיה, עלו נושאים כמו הזדקנות, מחלות של חילוף חומרים, גנומיקה, מאקרוביוטה, ואפילו מיצג אמנותי על היבט הזמן בחיי היום-יום.
 
"הודות לתחרות מימון הכנסים המדעיים שאירגנה מדרשת פיינברג, הצלחנו להפיק כנס בין-לאומי ששם דגש על יחסי הגומלין בין תלמידי מחקר לחוקרים בכירים במיגוון פעילויות לכל אורך הכנס", אומר צויגהפט. "מלבד התקציב שקיבלנו מהמדרשה, מדיקני הפקולטות לביולוגיה ולביוכימיה, וכן ממקורות נוספים - אף השגנו מענק מחיל הים האמריקאי, לאחר שהתרשמו מתוכנית הכנס".
 
עבודת ההכנה לכנס ארכה כשנה, תוך שחברי קבוצתו של ד"ר אשר בחנו כל פרט ממרכיביו. "בגלל הנקודה הרגשית שממנה הגענו לארגון הכנס, כשכולנו חברים במעבדה, כל פרט שולי היה חשוב לנו", אומר צויגהפט. "הופתענו מההיענות החיובית של המרצים בעולם, בייחוד לאחר אירועי הקיץ האחרון, ומהתגובות החיוביות שקיבלנו בעקבות הכנס".
 

שתף