מדעני מכון ויצמן גילו מנגנון הישרדות של תאי סרטן דם, והצליחו לחסום אותו באמצעות נוגדנים

הינך נמצא כאן

סרטן דם מהסוג הקרוי לוקמיה לימפוציטית כרונית מתאפיין בהצטברות סוג מסוים של תאי דם לבנים, הקרויים לימפוציטים מסוג B, בדם, במוח העצם ובבלוטות הלימפה. באופן נורמלי, משך חייהם של תאי הדם מוגבל באמצעות מנגנון פנימי הגורם להרג עצמי. בתאים הסרטניים, מנגנון ההשמדה הזה אינו מתפקד כראוי, ולכן התאים שורדים, מתרבים ומצטברים.קבוצת מדענים בראשות פרופ' עידית שחר מהמחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן למדע, בשיתוף ד"ר מיכל הרן וצוות המכון ההמטולוגי במרכז הרפואי קפלן, גילתה באחרונה מנגנון הישרדות חשוב של התאים הסרטניים האלה. באמצעות פגיעה מכוונת וממוקדת במנגנון ההישרדות הצליחו המדענים לגרום לתמותה מוגברת שלהם. תגלית זו, שפורסמה באחרונה  בכתב העת המדעי "רשומות האקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית" (PNAS), עשויה להוות בסיס לפיתוח דרכי טיפול מתקדמות במחלה זו, ויתכן שגם במחלות אחרות בהם קיימת הצטברות של תאי דם לבנים מסוג B.


מחקרים קודמים של פרופ' שחר הראו כי קולטן מסוים, המצוי על פניהם של תאי B תקינים, ממלא תפקיד חשוב בהישרדותם של תאים אלה. לאור זאת הועלתה האפשרות שקולטן זה מעורב גם בהישרדותם החריגה של תאים ממאירים מאותו סוג.

חברי קבוצת המחקר של פרופ' שחר, ובה תלמידות המחקר ענבל בינסקי, דיאנה סטרלטס, יעל גור וטכנאית המעבדה פרידה לנטנר, יחד עם צוות רופאים מהמכון ההמטולוגי במרכז הרפואי קפלן ברחובות, שכלל את ד"ר הרן, ד"ר לב שוידל, פרופ' אלן ברבי ונורית הרפז, מדענים מאוניברסיטת ייל וד"ר דיויד מ. גולדנברג מהמחלקה לאימונולוגיה ולרפואה מולקולרית במרכז לחקר הסרטן בניו-ג'רסי, בדקו תאי דם סרטניים שנלקחו מחולים בלוקמיה לימפוציטית כרונית, וגילו כי בתאים אלו מצויות רמות גבוהות הן של הקולטן, והן של החלבון הנקשר אליו, החל משלבי המחלה המוקדמים. בהמשך התברר כי הפעלת הקולטן מובילה לרצף אירועים תוך תאי, אשר מגביר את יכולת ההישרדות של התאים הסרטניים. אחד השלבים החשובים בתהליך הוא הגברה משמעותית בייצור חומר שמווסת את משך חייהם של תאי הדם. חומר זה גורם לייצור חלבון אשר מונע את הפעלת התוכנית להשמדה עצמית. כאשר טופלו התאים הסרטניים בנוגדנים הנקשרים לקולטן באופן בררני, ובולמים את הפעלתו, חלה עלייה משמעותית בתמותה של התאים הסרטניים. נוגדנים אלה, המיוצרים על ידי חברת Immunomedics בניו-ג'רסי, מצויים בימים אלו בשלב הראשון של ניסויים קליניים לטיפול בסוגי סרטן שונים. ממצאי המחקר מספקים הסבר למנגנון פעולתם, ובעקבותיו מתוכנן מחקר קליני שיבדוק את יעילות הנוגדנים בקרב חולים הסובלים מלוקמיה לימפוציטית כרונית.

פרופ' שחר: "אנו סבורים שהכמויות החריגות של הקולטן ממלאות תפקיד חשוב בהתפתחות המחלה, החל משלביה המוקדמים, וכי הן אחראיות ליכולת ההישרדות המוגברת של תאים סרטניים מסוג B. חסימה של הקולטן, או של שלבים אחרים במסלול ההישרדות שהוא מפעיל, עשויה לשמש בעתיד אמצעי יעיל למלחמה בסוגי סרטן נוספים, שמקורם בתאי דם מסוג B".

 
מידע נוסף, ותמונות, אפשר לקבל במשרד דובר מכון ויצמן למדע: 08-934-3856

שתף