שומר הראש

הינך נמצא כאן

מדעני המכון גילו כיצד תאי הגזע שבלשד העצם נשארים צעירים לנצח
 
בעמקי לשד העצם חבויים תאים מיוחדים במינם. אלה הם תאי גזע של מערכת הדם, שבעת הצורך מסוגלים להתרבות ולהפוך למיליארדי תאי דם. בזכותם מצליח הגוף להתמודד, לדוגמה, עם הצורך המיידי בתאים חיסוניים בעת דלקת, או בכדוריות דם אדומות נוספות בעת טיפוס לגבהים. למרות שמדובר במצבי חרום דוחקים, אסור להזניח את החשיבה לטווח הרחוק: יש לשמור תמיד על מאגר של תאי גזע לא ממויינים, שיוכלו לתת מענה לאתגרים עתידיים. צוות מדענים בראשותו של פרופ' צבי לפידות ממכון ויצמן למדע גילה באחרונה "שומרי ראש" לא מוכרים, אשר מגנים בדרך ייחודית על אוכלוסיית תאי הגזע מפני התמיינות יתר. במאמר שהתפרסם באחרונה בכתב-העת המדעי Nature Immunology הם חושפים קבוצת תאים נדירה ולא ידועה בלשד העצם, ואת המנגנון שבאמצעותו היא מצליחה לשמור על תאי הגזע "צעירים לנצח".
 
תאי הגזע שבלשד העצם עטופים בתאים המספקים להם סביבה נוחה ומגנה, ומכוונים את התפתחותם באמצעות חומרים כימיים שונים– אלה הם התאים המזנכימליים. צוות המדענים, שכלל את החוקרת הבתר-דוקטוריאלית ד"ר איה לודין מקבוצתו של פרופ' לפידות, את פרופ' סטפן יונג מהמחלקה לאימונולוגיה וחברי קבוצתו, ואת זיו פורת מהיחידה לשירותים ביולוגיים גילה, כי מלבד התאים התומכים המוכרים, מצויה בלשד העצם גם תת אוכלוסיה נדירה של תאים ממשפחת המקרופאג'ים. המקרופאג'ים מוכרים כ"בולעי החיידקים" של המערכת החיסון. המחקר הנוכחי מגלה כי יש מקרופאג'ים מיוחדים בלשד העצמות בעלי תפקיד נוסף: כל מקרופאג' שכזה "מחבק" תא גזע הנמצא תחת אחריותו, ומונע ממנו להתמיין.
 
בדיקה מעמיקה גילתה בפרטי פרטים את מנגנון השמירה על תאי הגזע. מתברר כי המקרופאג'ים מפרישים חומרים הקרויים פרוסטגלנדינים, אשר נקלטים על-ידי תאי הגזע. שם, באמצעות שרשרת של אירועים ביוכימיים, הם מעכבים את התמיינותם ומשמרים את תכונותיהם הצעירות של תאי הגזע. במקביל לכך מפעילים הפרוסגלנדינים מנגנון נוסף, באמצעות עידוד הפרשתו של חומר מעכב מהתאים המזנכימליים, והגדלת מספר הקולטנים לחומר זה על תאי גזע. באופן זה הם מבטיחים ומשמרים את המצב הצעיר של התא. ידוע כי תאים שאינם מתחלקים, אינם ניזוקים בזמן טיפול כימותרפי. המחקר מספק הסבר נוסף לתופעה: מתברר כי המקרופאג'ים שורדים את הטיפול הכימותרפי ואף מגבירים את הפרשת הפרוסטגלנדינים. באופן זה מתהדקת השמירה על תאי הגזע.
 
בעת דלקת מוגברת פעילותם של המקרופאג'ים–כדי להבטיח מלחמה יעילה בחיידקים. במקביל לכך מוגברת גם הפעילות של המקרופאג'ים "שומרי הראש" שבלשד העצם, כדי לוודא שלמרות החלוקה וההתמיינות המוגברת של תאי הגזע, חלק מהם יישמרו תמיד במצבם הצעיר.
 
מחקרים קודמים של פרופ' לפידות גילו כי מתן פרוסטגלנדינים משפר את כמותם ואיכותם של תאי גזע. התגלית אומצה ונבחנת על-ידי רופאים: תאי גזע מחבל הטבור (שמספרם נמוך ולכן יש צורך להגביר את יעילותם בהשתלות בחולים בוגרים), המושתלים בחולי סרטן דם, עוברים טיפול מקדים בפרוסטגלנדינים, שמשפר את יכולת קליטתם בגוף. "המחקר הנוכחי רומז על אפשרות לשפר עוד יותר את התמיכה בתאי הגזע שבלשד העצם באמצעות הקשר בין תאי מערכת החיסון (מקרופאג'ים) לתאי הגזע", אומר פרופ' לפידות. "הבנת מנגנוני התמיכה בתאים אלה עשויה לשפר את סיכויי ההשתלה, במיוחד כשמדובר בהשתלת תאים מחבל הטבור".
 
פרוסטגלנדינים שומרים על תאי הגזע צעירים באמצעות הגברת הביטוי של חומר מעכב מתאים מזנכימליים בלשד העצם
 
 
 

 

שתף