מכון ויצמן למדע ושירותי בריאות כללית ישתפו פעולה במחקרים שיקדמו פיתוח של רפואה מותאמת אישית ובפיתוח כלים חדשים בטיפול רפואי

הינך נמצא כאן

המפגש התקיים בחסות המרכז הלאומי לרפואה מותאמת אישית על-שם ננסי וסטיבן גרנד שהוקם באחרונה במכון ויצמן למדע בהשקעה של 120 מיליון דולר. משתתפי המפגש בחנו, בין היתר, דרכים לשימוש מדעי בנתונים הרפואיים והמחקריים של שירותי בריאות כללית. זאת, במטרה לקדם את המחקר המדעי ואת הרפואה כאחד.

פרופ' צבי ליבנה, דיקן הפקולטה לביוכימיה במכון ויצמן למדע: "לשירותי בריאות כללית, ארגון הבריאות הגדול בישראל, אשר מנהל את בריאותם של יותר מ-4.2 מיליון בני-אדם, יש ידע, ניסיון ומידע רפואי בעל ערך רב, העשוי למנף משמעותית את המחקר הביו-רפואי, ולקדם מחקרים אינטגרטיביים משותפים של מדענים ורופאים. מחקרים אלה יאפשרו פיתוח מודלים חדשים בשירות רפואי, באמצעות שיתוף פעולה וידע בין מדענים מכל מוסדות המחקר והרפואה בארץ אשר יזכו בהזדמנות נדירה לביצוע מחקרים ארוכי טווח בתחום הביו-רפואה המתקדמת".

הסדנה, שהיא תולדת יוזמתו של ד"ר לאוניד בקמן מהמכון הישראלי לחדשנות, שקישר בין האירגונים, נפתחה בברכות מנשיא מכון ויצמן למדע, פרופ' דניאל זייפמן, מהרופא הראשי של כללית, פרופ' חיים ביטרמן, ומפרופ' צבי ליבנה. לאחר מכן האזינו המשתתפים למספר הרצאות בתחומים הקשורים לניהול מידע רפואי. ממכון ויצמן למדע הרצו פרופ' בועז נדלר על ניתוח סטטיסטי בממדים גבוהים, ופרופ' איתן דומני על דרכים לקבלת פרופיל אישי של סיכוני סרטן. משרותי בריאות כללית הרצו פרופ' רן בליצר על ניתוח נתונים בשירות הקליניקה, פרופ' גד רנרט על אונקולוגיה ורפואה מותאמת אישית, יחיאל גפנר הציג את מערכות המיחשוב בכללית, ד"ר שרי דותן גרינברג הציגה מודלים כלכלים ופריסת שירותים בכללית ועו"ד יצחק לוי, היועץ המשפטי, דיבר על ההיבטים המשפטיים ואפשרויות השימוש במידע גנטי ורפואי.
 
פרופ' ליבנה אומר ששיתוף הפעולה עשוי להוביל להתקדמות מהפכנית במתן שירותי בריאות לחולים, ולהוות מודל למערכות בריאות אחרות בעולם. כמו כן, שיתוף הפעולה עשוי לאפשר למדענים ולרופאים מכל מוסדות המחקר והרפואה בארץ, לחקור בכלים מתקדמים מחלות מורכבות ובהן סוכרת וסרטן. עיבוד הנתונים עשוי להוביל את המדענים לפתיחת כיווני מחקר חדשים, שיאפשרו בהמשך פיתוח תרופות ושיטות חדשות לאיבחון ולטיפול.

פרופ' ליבנה תולה תקווה גם באופי הרב-תחומי הייחודי של מכון ויצמן למדע: "במכון מתקיימים שיתופי פעולה ייחודיים בין מדענים מתחומי הפיסיקה, מדעי המחשב ומדעי החיים, דבר שמאפשר לנו לבחון נתונים במספר דרכים בעת ובעונה אחת. במקביל, גדל והולך מספרם של מדעני המכון שהם גם רופאים, שמבינים את עולם המחקר המדעי ואת עולם הרפואה כאחד. כל אלה רואים בשיתוף פעולה מדעי רפואי קרש קפיצה לקידום המחקר שלהם, שנועד לרווחת האדם".
 
 
מידע נוסף: משרד דובר מכון ויצמן למדע 08-9343856 News@weizmann.ac.il

שתף