ספינת הדגל

דו"ח
21.02.2013
הנציבות האירופית הכריזה באחרונה על בחירתו של "מיזם מוח האדם" (Human Brain Project) כאחת משתי "ספינות הדגל" של טכנולוגיות עתידיות. המיזם יאגד מאמצים אירופיים למתן מענה לאחד האתגרים הגדולים של המדע המודרני: הבנת מוח האדם.
 
מיזם מוח האדם נועד לאחד את הידע על המוח, המתקבל מגישות מחקר שונות, ולאפשר בניית מודלים של פעילויות המוח בעזרת מחשבי-על. המודלים אמורים לאפשר הבנה טובה יותר של המוח ומחלותיו, ובד בבד יאפשרו פיתוח של טכנולוגיות מיחשוב עוצמתיות ורובוטיקה חדשנית מושרית-מוח.
 
מיזם מוח האדם מתוכנן לפעול במשך עשר שנים (2023-2013), תוך שילוב של יותר מ-80 אוניברסיטאות ומכוני מחקר באירופה ומחוצה לה. כלל התקציב המשוער למיזם אמור בסופו של דבר להסתכם ב-1.19 מיליארד אירו, ממקורות שונים. המיזם יתואם במכון הטכנולוגי של לוזאן (EPFL) בשווייץ על-ידי חוקר המוח פרופ' הנרי מרקרם, בוגר מדרשת פיינברג, שעשה את עבודת הדוקטורט שלו במחלקה לנוירוביולוגיה במכון, ולאחר מכן כיהן כמדען במחלקה. יחד איתו פועלים בפרויקט זה מדענים נוספים מגרמניה ומשווייץ.
 
מדענים ישראליים משתתפים במיזם מראשיתו. המתאמים המדעיים של החלק הישראלי במיזם הם חוקרי המוח פרופ' עידן שגב מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ופרופ' ידין דודאי ממכון ויצמן למדע. ד"ר מירה מרקוס-קליש מאוניברסיטת תל-אביב תתאם את כריית המידע. ממכון ויצמן למדע שותפים למיזם גם פרופ' שמעון אולמן, פרופ' רפי מלאך, ד"ר רוני פז ופרופ' מישה צודיקס.  

שתף