נוגדן לטיפול במחלות מעי דלקתיות וסרטן

כלכלה ויישומים טכנולוגיים
01.06.2016

חברת "ידע מחקר ופיתוח", זרוע היישומים של מכון ויצמן למדע, חתמה באחרונה על הסכם להקמת חברת ביופארמה טרום-קלינית, MabTrix, באמצעות חממת הביוטכנולוגיה FutuRx. החברה תְפַתַּח נוגדנים חד-שבטיים (mAb) לטיפול במחלות מעי דלקתיות (IBD) כהתוויה ראשונית, ובהמשך – גם בסרטן ובמחלות נוספות (לרבות מחלות יתומות).

הטכנולוגיה הייחודית שעליה מתבססת פעילות החברה פותחה במעבדתה של פרופ' אירית שגיא, מהמחלקה לבקרה ביולוגית במכון ויצמן למדע. את החברה מנהלת ד"ר דורית לנדשטיין. החברה התחילה לפעול בחממת FutuRx בתחילת השנה הנוכחית.

MabTrix מתמקדת בפיתוח נוגדן חד-שבטי חדשני, אשר פועל באופן בררני לעיכוב פעילות האנזים MMP-9 (או Matrix Metalloprotease - 9). אנזים זה מפרק את המרקם הבין-תאי, ותהליך זה תורם להתפתחות דלקת ולהתפשטות גרורות ממאירות, והנוגדן החד-שבטי הייחודי נקשר לאתר הקטליטי (האתר הפעיל) של האנזים ומעכב את פעילותו. המיקוד הייחודי של הנוגדן באתר הקטליטי מתאפשר בעזרת חיסון, אשר מבוצע באמצעות מולקולה חדשנית המחקה את האתר הקטליטי, ומכונה Zn-tripod, והנוגדן המעכב פעילות, MMP-9, צפוי לסייע במניעת תהליכים דלקתיים. יעילותו של נוגדן מסוג זה הודגמה בניסויים שנערכו במחלות מעי דלקתיות בחיות מודל.

שתף