מדענים ישראליים משתתפים במיזם "ספינת הדגל" של האיחוד האירופי לחקר מוח האדם

27.01.2013

אמברגו – מותר לפרסום החל מיום שני, 28 בינואר

 

הנציבות האירופית הכריזה על בחירתו של "מיזם מוח האדם" (Human Brain Project) כאחת משתי "ספינות הדגל" של טכנולוגיות עתידיות. המיזם יאגד מאמצים אירופיים למתן מענה לאחד האתגרים הגדולים של המדע המודרני: הבנת מוח האדם.

 

מיזם מוח האדם נועד לאחד את הידע על המוח, המתקבל מגישות מחקר מתקדמות שונות, ולאפשר בניית מודלים של פעילויות המוח בעזרת מחשבי-על רבי עוצמה. המודלים אמורים לאפשר הבנה טובה יותר של המוח ומחלותיו, ובד בבד יאפשרו פיתוח של טכנולוגיות מיחשוב עוצמתיות ורובוטיקה חדשנית מושרית-מוח. הנציבות האירופית תמכה בחזון המבוטא במיזם, ובחרה בו כאחד משני המיזמים שבהם תתמוך, במסגרת התוכנית להקמת "ספינות דגל" אירופיות של טכנולוגיות חדשניות.

 

מיזם מוח האדם מתוכנן לפעול במשך עשר שנים (2023-2013), תוך כדי שילוב של יותר מ-80 אוניברסיטאות ומכוני מחקר באירופה ומחוצה לה. כלל התקציב המשוער למיזם אמור בסופו של דבר להסתכם ב-1.19 מיליארד אירו, ממקורות שונים. המיזם יתואם במכון הטכנולוגי של לוזאן (EPFL) בשווייץ, על-ידי חוקר המוח פרופ' הנרי מרקרם, יחד עם פרופ' קארלהינץ מאייר מאוניברסיטת היידלברג בגרמניה, ופרופ' ריצ'רד פרקוביאק מהמרכז הרפואי ואלואה ואוניברסיטת לוזאן שבשוויצריה.

 

מדענים ישראליים משתתפים במיזם מראשיתו, עובדה המעידה על מעמדו הגבוה של מחקר המוח הישראלי בחזית המחקר העולמית. פרופ' מרקרם עצמו הוא בוגר מדרשת פיינברג של מכון ויצמן למדע, שעשה את עבודת הדוקטורט שלו במחלקה לנוירוביולוגיה במכון. פרופ' מרקרם כיהן כפרופסור במחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן למדע בטרם עבר ללוזאן. למדענים הישראליים המשתתפים במיזם בשלב זה עשויות להצטרף קבוצות מחקר נוספות, בעקבות קול קורא שהמיזם יפרסם. המתאמים המדעיים של החלק הישראלי במיזם הם חוקרי המוח פרופ' עידן שגב מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ופרופ' ידין דודאי ממכון ויצמן למדע. ד"ר מירה מרקוס-קליש מאוניברסיטת תל-אביב תתאם את כריית המידע.

 

בחירתו של מיזם מוח האדם כ"ספינת דגל" של אירופה בתחום הטכנולוגיות העתידיות היא תוצאה של הכנה מאומצת שנמשכה יותר משלוש שנים, ובחינה מדוקדקת רב-שלבית על-ידי ועדות עצמאיות, שנבחרו לשם כך על-ידי הנציבות האירופית. בחודשים הקרובים ינהלו שותפי המיזם מו"מ עם הנציבות האירופית לשם סיכום ההפעלה של המיזם בשנתיים וחצי הראשונות שלו ("תקופת ההרצה", שתמשך עד לאמצע 2016). המיזם אמור להתחיל לפעול בשלהי 2013.


מידע נוסף אפשר לקבל במשרד דובר מכון ויצמן למדע: 08-934-3856, בדוברות האוניברסיטה העברית: 02-5882875, ובמערך הדוברות, אוניברסיטת תל אביב: 03-6405050, 03-6408983
 

שתף