ליל המדענים 2011 - כי המדענים של היום הם לא המדענים של הלילה

12.09.2011
מה עושים המדענים כשהם קמים בבוקר? איך נחשפות תגליות מדעיות? איך נולדים פטנטים וטכנולוגיות מתקדמות? מכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע ברחובות, ומוסדות מדע וחינוך נוספים, פותחים את שעריהם לציבור הרחב ומציעים תשובות לשאלות האלה – ולשאלות רבות נוספות – בערב של פעילויות מגוונות, מחכימות ומשעשעות לכל המשפחה. הכניסה וההשתתפות בכל הפעילויות אינן כרוכות בתשלום.
 
אירועי "ליל המדענים", בחסות האיחוד האירופי, יתקיימו במוסדות מחקר והשכלה גבוהה ומוזיאוני מדע ברחבי הארץ ביום ה', 22 בספטמבר, החל מהשעה 17:00 ועד 22:00.
 
מכון דוידסון לחינוך מדעי, המאגד את הפעילויות החינוכיות של מכון ויצמן למדע מזמין את הציבור לקחת חלק בשורה ארוכה ומגוונת של פעילויות, שיתקיימו בקמפוס המכון ובערי הסביבה:
 
• מדענים ותלמידי מחקר ממכון ויצמן למדע יפגשו עם הציבור וישוחחו על נושאים שונים מחזית המדע: האם יש סכנה לפגיעת אסטרואיד בכדור הארץ? מהם בדיוק מוליכי העל, ואיך הם קשורים לפיסיקה קוונטית? והאם מיזוג גרעיני הוא התשובה למשבר האנרגיה? כל אלה ועוד, ב-9 מפגשי "קפה מדע" - שיחות על כוס קפה ובגובה העיניים, שיתקיימו בבתי קפה, אשכולות פיס ומוסדות חינוך מאשקלון ועד תל אביב (ראו פרטים מלאים בהמשך).
 
• סדנאות ופעילויות מדעיות לכל המשפחה יתקיימו בגן המדע על-שם קלור, מוזיאון מדע ייחודי הפועל תחת כיפת השמים. בואו לסייר בין מתקני הגן ולבצע ניסויים ב"אקו-ספירה" – המתחם האקולוגי הייחודי שבגן המדע. מומלץ מגיל 5 ומעלה.
 
• סיורים מודרכים יתקיימו במעבדות מחקר ובחדרי תצוגה ברחבי הקמפוס. בואו לראות את "המטוטלת של פוקו" המוכיחה כי כדור הארץ אכן מסתובב, לצפות בחלבונים תלת-ממדיים בתיאטרון המולקולרי, לגלות כיצד פועל מאיץ חלקיקים, ולסייר בביתו של הנשיא הראשון ורעייתו, ד"ר חיים וורה ויצמן. מומלץ מגיל 12 ומעלה.
 
• באולמות המכון יתקיימו מיגוון מופעים בניחוח מדעי: הדגמת ניפוח זכוכית, הדגמות כימיות "חומר רך: מכתבי חרטומים ותקליטורים ועד הנדסת רקמות" עם פרופ' יעקב קליין, ושלל הדגמות המציגות את הקסם במדע.

 
רשימת מפגשי "קפה מדע" – שיחות עם מדענים באווירת בית קפה (החל מהשעה 20:30):

• המרכז למחוננים באשקלון – ביוגרפיה של זיכרון במוח (ד"ר אבי מנדלסון)

• המרכז להשכלת מבוגרים "אופק" באשדוד – על טעם ועל ריח: שינויים בחושים בילדים שנולדו קטנים לגיל ההריון (אורית מרגוליס)

• קפטרית מכון דוידסון, רחובות – הכחדות המוניות וסכנת האסטרואידים (אילן מנוליס)

• קפה ג'ו, קניון רחובות – סכרת: סיבוכים, פתרונות וטיפולים חדשניים (ד"ר אביטל בק)

• יקב כרמי יוסף – ניחוח מדע (עידן פרומין)

• בית גיל הזהב בבאר יעקב – השתלת תאי גזע של מערכת הדם: האם מצאנו את השתלת העל? (יקי אידלשטיין)

• אשכול פיס רמלה – כוכב נולד במעבדה: פתרון משבר האנרגיה באמצעות מיזוג גרעיני (גיא רוזנצוויג)

• אשכול פיס בראשון לציון – מוליכות על: פיסיקה קוונטית על השולחן (ליאור אמבון)

• חמד"ע תל-אביב – ריח, זיכרון ומה שביניהם (יערה ישורון)
 
 
אירועי"ליל המדענים" מתקיימים זו השנה השישית, בשיתוף עם האיחוד האירופי, בתיאום משרד המדע, התרבות והספורט ובהשתתפות מוסדות מדע וחינוך בישראל, ובהם משרד המדע, התרבות והספורט, מכון ויצמן, מכון דוידסון לחינוך מדעי, המרכז הטכנולוגי מיג"ל בגליל העליון, האוניברסיטה העברית בירושלים, מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד, ירושלים, הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל, מדעטק - המוזיאון למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטת בר אילן.

פרטים נוספים ותוכנית מלאה של האירועים במכון ויצמן למדע ניתן למצוא באתר האינטרנט של מכון דוידסון לחינוך מדעי. פרטים על האירועים ברחבי הארץ אפשר למצוא באתר הארצי של משרד המדע, וכן בדף הפייסבוק של ליל המדענים.
 

מידע נוסף - לעיתונאים בלבד – משרד דובר מכון ויצמן למדע: 08-934-3851/6

שתף