חכמים בלילה

01.12.2010
כ-4,500 איש השתתפו ב"ליל המדענים" שהתקיים באחרונה בקמפוס מכון ויצמן למדע ובערי הסביבה, כחלק מאירוע בין-לאומי וכלל-ארצי אשר התקיים באוניברסיטאות ובמכוני מחקר ברחבי הארץ, ביוזמת האיחוד האירופי ובחסותו. במסגרת אירועי "ליל המדענים" פתחו מכון ויצמן ומכון דוידסון לחינוך מדעי את שעריהם לציבור הרחב, במטרה לאפשר היכרות עם החוקרים, המעבדות ותחומי המחקר השונים, ולגרום לדור העתיד לגלות עניין במדע - בשאיפה שחלקם יבחרו להיות מדענים ואנשי מחקר בעתיד.
 
"ילדים בוחרים במקצועות נחשקים כגון עריכת דין וראיית חשבון לא בגלל העיסוק עצמו, אלא בגלל הסטטוס בו זוכים האנשים העומדים מאחורי מקצועות אלה", אמר פרופ' דניאל זייפמן, נשיא המכון. "זו בדיוק הסיבה לכך שהמכון משקיע משאבים רבים בהצגת המדענים והמחקר באור שונה: אנו מנסים בעצם לגרום לשינוי תפיסה בדור העתיד". שר המדע, פרופ' דניאל הרשקוביץ, אשר הגיע לסיור במכון (בתמונה משמאל למטה), הסכים עמו: "גם אני התחלתי את דרכי המדעית כילד במחנה קיץ", אמר.
 
את הפעילויות אירגן מכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע, בניהולה של ד"ר אושרית נבון. אלפי המבקרים נהנו מלילה של סדנאות, הדגמות ופעילויות מיוחדות בגן המדע על-שם קלור, וסיירו במעבדות מחקר ובחדרי תצוגה ברחבי הקמפוס.

בבניין אריסון, לדוגמה, יכלו המבקרים להכיר את מכשיר ה-fMRI ואת מחקרי המוח המבוצעים באמצעותו. תלמיד המחקר עידו דוידסקו הציג מחקר ב-fMRI, שמטרתו להבין את הדרך שבה מפענח המוח מידע חזותי, ובו נבדקו אזורי המוח המופעלים בזמן צפייה בסצינות שונות מסרטו של קלינט איסטווד, "הטוב הרע והמכוער".
ליל המדענים 2010
בגן המדע על-שם קלור יכלו המבקרים לצפות בתופעות מדעיות, ולהבין כיצד פועלים מכשירים ותופעות טבע שונות, בעודם עומדים על סבסבת כשהם מחזיקים בג'ירוסקופ, מאזינים לצלילים הבוקעים ממטוטלת גלילאו ומקערת מים, ונוטלים חלק ביו-יו אנושי. טלסקופים שהוצבו בגן איפשרו למבקרים לצפות בכוכב הלכת צדק ובטבעותיו.

מלבד הפעילות במכון התקיימה בעיר רחובות ובערי הסביבה שורה ארוכה של מפגשים בלתי-אמצעיים עם מדענים וסטודנטים ממכון ויצמן למדע במסגרת מפגשי "קפה מדע". במפגשים אלה שוחחו מדענים וסטודנטים עם מבקרי בתי-הקפה על נושאים מחזית המדע: מה בדיוק מתרחש במאיץ החלקיקים הענק בז'נבה? כיצד מפתחים תרופות חדשות? מה יש למדעני מוח לומר על שאלת הגוף והנפש? כיצד מתפתח אדם שלם מתא בודד? ועוד.
 
ליל המדענים 2010
 

שתף