מדעי הכיף

23.08.2012
 
 
לפני שמונה שנים נפגשה קבוצת חברים חובבי משחקי חשיבה למפגש של פיצה ומשחקים. כל חבר הציג את אוסף המשחקים המיוחד שלו: קוביות הונגריות מעץ, פאזלים ייחודיים, קלפי משחק ואחרים. בשנתיים לאחר מכן, כשהשמועה על המפגש התפשטה ומספר החברים בו גדל, מצאו עצמם המשתתפים מתכנסים באולמות ישנים ובמועדונים אפלים. בשנה השלישית הצטרף לכינוס ד"ר יוסי אלרן, מנהל היחידה לטכנולוגיה בחינוך של מכון דוידסון לחינוך מדעי. ד"ר אלרן, אספן וחובב משחקי חשיבה ומתמטיקה יצירתית בעצמו, הציע לקיים את הכנס תחת קורת הגג של מכון ויצמן למדע, ולהפוך אותו לאירוע ארצי ופתוח לקהל הרחב. במסגרת מכון ויצמן המשיך הכנס להתרחב, ובסופו של דבר מצא את מקומו בגן המדע.

לכנס משחקי החשיבה השמיני, שהתקיים באחרונה, הגיעו למעלה ל-400 אורחים. האירוע החל בצהריים ונמשך עד שעות הערב מאוחרות. ברחבי גן המדע ועל המדשאות הוצבו דוכני משחקים, שם הדגימו ומכרו עשרות משחקי חשיבה. באולמות התערוכה של הגן הוצגו תערוכות של אמנות מקורית בנושא צורת מגן דוד ואוריגאמי. בכיתות חיכו לאורחים הרצאות בנושאי מתמטיקה יצירתית ומשחקי חשיבה: כיצד ניתן להכריע משחק דמקה בחמישה מהלכים, כיצד סטטיסטיקה הסתברותית הופכת לקסמי קלפים, ועוד.

ד"ר רויטל דובדבני, מנהלת הגן, סיכמה ואמרה: "גן המדע הפך למשכנו של הכנס לא מכבר, לאחר שנים שנדד מאולם לאולם. ההצלחה הגדולה של הכנס מאז גורמת לנו לחשוב, שזה צריך להיות משכנו הקבוע של הכנס, בתקווה שיום יבוא וגם הוא יהיה קטן מלהכיל את מספר המשתתפים ההולך וגדל".
 
 

כנס משחקי חשיבה. השמועה התפשטה

 
 

שתף