חשיפה לכימיה

29.05.2014
 
 
סדנת כימיה בבית-הספר התיכון על-שם בן גוריון
 
כיצד ניתן לשלב בין תרומה לקהילה לגיבוש מחלקתי? ד"ר טלי שרף, מנהלת היחידה לתהודה מגנטית של המחלקה לתשתיות למחקר כימי, חשבה על דרך מקורית לשלב בין השניים. בברכתו של ראש המחלקה, פרופ' מילקו ואן דר-בום, היא פנתה לד"ר סידני כהן מהמחלקה שלה, ולד"ר רון בלונדר מהמחלקה להוראת המדעים, ויחד הם הכינו "סדנת כימיה" שאותה הציעו לתלמידי הכיתות י'-י"ב בבית-הספר התיכון על-שם בן גוריון בפתח תקוה. את הסדנה התנדבו להנחות כל חברי המחלקה, כולל העובדים המינהליים, שקיבלו הדרכה מד"ר רון בלונדר.
 
הצוותים הינחו סדנאות שכללו הדגמות, הפעלות והסברים בנושאי כימיה שונים, והשפעתם על חיי היומיום. תלמידי כיתות י', העומדים בפני בחירת מגמה, עברו בסבב בין כמה תחנות שהוצבו בכיתות, בחצר בית-הספר, באודיטוריום, ובמעבדות הכימיה בבית-הספר, ובתוך כך גם חוו מפגש ישיר עם מדעני המכון ועם הידע המדעי שלהם.
 
נושא משולש הבעירה הודגם באמצעות זיקוקים, בתחנת החנקן הנוזלי הודגמו מצבי צבירה, ובתחנת הקרח היבש הודגמה תכונת ההמראה (סובלימציה). הפעילות בתחנה בתחום המיקרוסקופיה עסקה בסדרי גודל. תחילה סידרו התלמידים באופן פעיל כרטיסיות של חפצים על פי גודלם, בהמשך הם השתמשו בהתקן מיוחד שבו ניתן להצמיד מצלמה של טלפון חכם לעדשה של לייזר, וכך יצרו מיקרוסקופ המסוגל להגדיל עצמים כגון עלים, גבישי מלח ועוד, ולהציגם ישירות על מסך הטלפון. לסיום שמעו התלמידים הסבר על מחקר המתבצע במכון ויצמן למדע באמצעות מיכשור מיקרוסקופי מתקדם, המאפשר לראות עצמים קטנים עוד יותר, כמו מולקולות.
 
תלמידי י"א וי"ב, שכבר בחרו במגמת כימיה, האזינו גם להרצאות שנשאו ד"ר אריה תשבי (בנושא "ספקטרומטריית מאסות") וד"ר טלי שרף. שתי ההרצאות הפופולריות איפשרו הצצה אל תוך המורכבות של עולם המחקר המדעי. ד"ר שרף תיארה בהרצאתה בנושא "תהודה מגנטית גרעינית" מחקר רב-תחומי של מדעני המכון שבו נטלה חלק, ומטרתו הייתה לפתח פפטיד אשר ימנע את אפקט רעלן הנחש. חלקה במחקר היה פיענוח המבנה המרחבי של הפפטיד, שפותח בתצמיד עם חלבון, באמצעות תהודה מגנטית גרעינית. בנוסף סיפרה לתלמידים על שימוש בשיטות חישוביות לפתרון מבנה מרחבי של מולקולות, בהקשר למחקר שעליו הוענק פרס נובל האחרון בכימיה.
 
אומרים ד"ר שרף וד"ר כהן: "בניגוד למחלקות אחרות במכון, חברי המחלקה שלנו, כ-40 איש, מפוזרים בין כמה וכמה בניינים בקמפוס, כך שאנחנו לא נפגשים מדי יום ביומו. לקראת כנס בוגרי הכימיה התנסינו בחוויה יוצאת דופן כאשר הכנו קליפ הומוריסטי על עבודת חברי המחלקה, וזכינו במקום הראשון בתחרות הקליפים של הפקולטה. כך גם נולד אצל טלי הרעיון לפעילות הנוכחית, לתרום לקהילה בפעילות שאליה נרתמו כל חברי המחלקה". יום הפעילות הסתיים בארוחת צהריים ובסיור מודרך בפארק אפק, אותו אירגנה דליה מדהלה, מזכירת המחלקה.
 

שתף