"מאחורי הקלעים"

01.06.2015

מימין: ישראל מקוב, יו"ר עמותת ידידי תיאטרון "גשר", פרופ' דניאל זייפמן, שמשון הראל, עו"ד אלי זהר, יו"ר תיאטרון "גשר"

אגודת ידידי מכון ויצמן למדע ואגודת ידידי תיאטרון "גשר" קיימו באחרונה אירוע משותף על במת התיאטרון. אירוע חד-פעמי זה הוקדש לחיבור בין מדע ותרבות, ואיפשר הצצה אל מאחורי הקלעים של התיאטרון ושל המדע. שחקני התיאטרון הציגו קטעים מהצגות נבחרות, ואילו המדענים חשפו צדדים נוספים ומגוונים שלהם, מעֵבֶר לעבודת המחקר המדעית שהם עוסקים בה. בתוכנית השתתפו מדענים השולחים ידם באמנויות כגון שירה, ריקוד וצילום.

פרופ' בני שילה, מהמחלקה לגנטיקה מולקולרית, הוא גם צלם חובב. הוא הציג השוואה בין צילומים מדעיים לצילומים של מצבים שונים מחיי היום-יום. השילוב הזה מאפשר מבט חדש על תהליכים מורכבים בשני העולמות.

פרופ' אהוד שפירא, מהמחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית ומהמחלקה לכימיה ביולוגית, משתמש במושגים ובכלים מתחום מדעי המחשב כדי לחשב לאחור תהליכים ביולוגיים, ולאתר את מקורותיהם. פרט לעיסוקו במדע הוא גם יזם היי-טק וזמר חובב. באחרונה הקים את להקת "בא רוק", אשר מבצעת אופרות מתקופת הבארוק בבימוי עכשווי. שפירא גילה, כי מלחין הבארוק האנגלי הנרי פרסל הלחין לפני כ-300 שנה שיר המתאר מכשיר הנמצא כיום במעבדות רבות ובמבשלות בירה כאחד, והוא ביצע את השיר הזה עם להקתו.

פרופ' איתן גרוס, מהמחלקה לבקרה ביולוגית, מתעניין גם בריקוד, והוא בוחן שאלות מדעיות בסיוע התנועה ובאמצעות שיתופי פעולה עם רקדנים מקצועיים. הוא הציג דוגמה לכך כשביצע על הבמה ריקוד עם שחר בנימיני, רקדן שרקד בעבר בלהקת "בת-שבע".

באירוע בלטו במיוחד קווי הדמיון בין השחקנים למדענים – בעיקר הסקרנות, היצירתיות והתשוקה.

יעל גורן-וגמן, מנהלת אגודת ידידי מכון ויצמן למדע, אילנה מנטו, ורותי היילפרן, מנהלת עמותת ידידי "גשר"

שתף