עדש"ה ברשת

07.09.2015

עומדים מימין: גיל שוורץ, דנה הדדי, יעל נוריק, סיגל רותם, שני עוקבי-פרטוש, אהובה גוטמן, גדעון איגרא, מרים גור וצילה ירחי. יושבים: ד"ר רוני קרסנטי ופרופ' אברהם הרכבי

פרויקט עדש"ה – עמיתים דנים בשיעורי המתמטיקה – אותו מובילים ד"ר רוני קרסנטי ופרופ' אברהם הרכבי, מהמחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן למדע, החל את דרכו לפני כשלוש שנים. הפרויקט, המתנהל בתמיכת קרן טראמפ, מציע הכשרה מתקדמת למורים למתמטיקה באמצעות צפייה קבוצתית מודרכת בשיעורים אמיתיים שצולמו בכיתות, ומאפשר לימוד, דיון והתפתחות מקצועית.
 
בעקבות העלייה במספר הסרטונים והביקוש ההולך וגדל מצד מורים ומרכזי פסג"ה (מרכזים להתפתחות מקצועית של מורים) הפזורים ברחבי הארץ, הושק באחרונה אתר האינטרנט של פרויקט עדש"ה. האתר החדש מְרַכֵּז בתוכו את כל השיעורים שצולמו עד כה במסגרת התוכנית, וכולל הדרכה לצופה וחומרים לניתוח וללמידה מתוך השיעורים. כל סרטון מלווה בתרשים מבנה השיעור, הבעיות שהוצגו בו, וחומרי העשרה נוספים. בנוסף לאפשרות הצפייה העצמאית בסרטונים, האתר מעודד דיון בין מורים ולמידת עמיתים באמצעות פורום הנלווה לכל סרטון, בו יכולים כל המורים הרשומים לאתר להגיב, לתת משוב, או לבקש עצה ממורים אחרים. בנוסף, קיימת אפשרות לאיתור סרטון לפי נושאי לימוד או מילות מפתח נבחרות, וכן לצפות במקטע רלבנטי בלבד מתוך השיעור המלא, ולשמור אותו במחשב האישי.
 
האתר החדש, שנולד לאחר חבלי לידה שנמשכו כשנה, הוא הראשון מסוגו בארץ, והוא מהווה מאגר נתונים ומשאב מחקר ייחודי בתחום החינוך המתמטי וחינוך בכלל. מטרתו העיקרית היא הנגשת פרויקט עדש"ה לכל מורי המתמטיקה בישראל, ובעיקר למורים שלא השתלמו בתוכנית זו, וכעת זוכים בהזדמנות להשתתף בה.
 
הסרטונים הקיימים באתר הם בעיקר ברמת חמש יחידות לימוד וקבוצות מצוינות, אך בעתיד יש כוונה להרחיב את המאגר לרמות נוספות ולכלול בו נושאי לימוד שונים, וכן לפנות למיגוון גילאים רחב יותר ולאוכלוסיות מגוונות יותר – כמו כיתות מיוחדות, החינוך החרדי והמיגזר הערבי. האתר משמש תשתית למספר הולך וגדל של השתלמויות מורים ברחבי הארץ, ובשלב זה עוסק צוות הפרויקט בהכשרת מנחים חדשים להשתלמויות אלה. המטרה בסופו של דבר היא להוביל להפעלת הפרויקט כמודל הכשרה בית- ספרי: בכל בתי-הספר בארץ ייעשה שימוש בצילומי שיעורים ככלי להתפתחות מקצועית של מורים, שעיקרה חשיבה רפלקטיבית ומודעת על הפרקטיקה של ההוראה. 
 
כתובת האתר:
http://adasha.weizmann.ac.il
 

שתף