שירת המדע 2017

ממחקר סוציולגי על דור ה-Y, ועד ל"ספינת דורות" היוצאת ליישב כוכב-לכת אחרים, מ"פרקי אבות" ועד ל"צלו של לוחם" של אקירה קורוסאווה, מדורות של חלקיקים לדורות של כוכבים

שתף

מה הקשר בין עוז אלמוג, הרב דוב ברקוביץ, אגי משעול, חיים הררי ורוני סומק? שירים, דיאלוגים ומאמרים שלהם, ושל עשרות כותבים נוספים, מתייחסים לתופעת חילופי הדורות שבה ממוקד שנתון "שירת המדע 2017", של מכון ויצמן למדע, בעריכת יבשם עזגד, שרואה אור בימים אלה.

"שירת המדע 2017" מתמקד במרווחים ובאזורי המגע בין ספרות, אמנות ומדע, ומצביע על השורש המשותף לכולם: השאלה - וההכרה בכך שכל תשובה שאנו משיגים מולידה סימני שאלה חדשים. השנתון נפתח ביצירותיהם של הזוכים בפרס היצירה בין מדענים לזכר המדען והמשורר עפר לידר, והוא יוצר סביבת עבודה רב-תחומית מאתגרת, מעין סדנה המעודדת נביטה של רעיונות חדשים.

על דש השנתון כותב העורך, יבשם עזגד: "חילופי דורות מלווים את תופעת החיים מבראשית. אפשר לומר שהם מהווים תנאי, שבלעדיו לא ייתכנו חיים כפי שאנו מכירים אותם. הפרחים והעצים עושים זאת, הציפורים והדבורים עושים זאת, הדגים ובני-האדם עושים זאת. החילוף, רגע היצירה של הדור החדש, הוא אולי מנוע הצמיחה החשוב ביותר של עולם החי. זה הרגע שבו מידע רב משתכפל ומועבר אל העתיד. זה הרגע שבו גם חלות שגיאות ותקלות, שלצד הסיכונים מגלמות גם סיכוי לשיפור.

"חילופי דורות מלווים את החומר מראשיתו. למן הדורות של חלקיקי היסוד שמהם עשוי היקום, ועד לדורות הכוכבים אשר מפיקים את היסודות שמהם בנויים כוכבי-הלכת וכל מה שעל פניהם. חילופי דורות מאפיינים את הטכנולוגיה, מהמקל הראשון שהרים האדם הקדמון ועד המנוף. מהאבן, אל הברונזה, אל הברזל. מהמצאת הרדיו, אל הטלפונים הסלולריים מהדור הרביעי.

"חילופי דורות משקפים גם שינויים בתפיסות העולם שלנו, תמורות בדרך שבה אנו מנהלים ארגונים, וכמובן, גם את ההבדלים בינינו לבין הורינו, ילדינו ונכדינו. חילופי דורות הם דרכו של עולם – והם עומדים במרכזו של שנתון 'שירת המדע' 2017".

להורדת "שירת המדע 2017 בקובץ pdf >>

שירת המדע 2017

 

שתף

תגיות: